Odznaczenia dla długoletnich małżeństw wręczone w Toruńskim Ratuszu Staromiejskim

W zabytkowym Ratuszu Staromiejskim w Toruniu, 10 par z tego miasta zostało uhonorowanych Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wydarzenie miało miejsce 15 marca 2024 roku.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał te odznaczenia państwowe, które następnie wręczył toruńskim jubilatom prezydent miasta – Michał Zaleski. Wraz z medalami, pary otrzymały kwiaty oraz drobne podarunki od miasta. Jak to jest tradycją na takich uroczystościach, towarzyszył im koncert, toast za zdrowie jubilatów oraz sesja wspólnych fotografii. Atmosferę pełną emocji i nostalgii umocniły wspomnienia i serdeczne życzenia, do których dołączył się prezydent Zaleski: – Gratuluję Państwu tak pięknych jubileuszy. Życzę kolejnych wspólnych lat, spędzonych w zdrowiu i szczęściu, z uśmiechem na twarzy i w otoczeniu najbliższych – mówił prezydent Michał Zaleski.

Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie zostali uhonorowani:

Wiesława i Henryk Barchanowiczowie, obchodzący 50-lecie małżeństwa,
Agnieszka i Stanisław Blumkowscy, świętujący 50-lecie pożycia małżeńskiego,
Helena i Włodzimierz Coghenowie, uczczeni za 50 lat wspólnego życia,
Maria i Krzysztof Kończewscy, odznaczeni z okazji 50-lecia małżeństwa,
Henryka i Stanisław Krysztofiakowie, docenieni za 50 lat spędzonych razem,
Urszula i Tadeusz Murawscy, upamiętnieni za pół wieku małżeństwa,
Małgorzata i Włodzimierz Strzyżewscy, uhonorowani za 50 lat małżeńskiej jedności,
Janina i Stefan Szewczykowie, nagrodzeni za 50-letnie pożycie małżeńskie,
Irena i Henryk Wędryszewscy, docenieni za 55 lat wspólnego życia,
Hanna i Mieczysław Wojtulscy, wręczenie medalu z okazji 50-lecia małżeństwa.

Małżeństwa, które chciałyby wziąć udział w takiej uroczystości, po przeżyciu razem co najmniej 50 lat, powinny złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Stanu Cywilnego, albo poprosić o to krewnych. Następnie inicjowana jest procedura przyznania odznaczeń państwowych, które są nadawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Po dotarciu dokumentów do Torunia, małżeństwa zostają zaproszone na ceremonię, podczas której otrzymują medale z rąk prezydenta miasta, przy aplauzie swoich bliskich.