Nowe wyniesione skrzyżowania w Toruniu – podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach

Toruń jest miastem, które nieustannie pracuje nad poprawą bezpieczeństwa mieszkańców. W tym roku, zgodnie z planami Miejskiego Zarządu Dróg, powstaną dwa nowe wyniesione skrzyżowania. Wybrane do tego celu zostały ulice Koniuchy i Mokre. Zadanie polega na podniesieniu poziomu skrzyżowań do wysokości chodników, co ma na celu wymusić redukcję prędkości przez kierowców. Podejście na takie skrzyżowanie odbywa się za pomocą specjalnie zaprojektowanych ramp, które działają na zasadzie progów zwalniających.

Nowe plany obejmują stworzenie wyniesionych skrzyżowań na przecięciu ulic Kozackiej i św. Faustyny w dzielnicy Koniuchy oraz Świętopełka i Brejskiego na Mokrem. Firmy zainteresowane realizacją tych projektów mogą składać swoje oferty do 26 marca poprzez platformę zakupową – informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Kolejne wyniesione skrzyżowanie, wykonane niedawno, znajduje się na przecięciu ulic Letniej i Jabłońskiego w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 15 na Podgórzu. Obecnie trwają prace nad podobnym rozwiązaniem na skrzyżowaniu ulic Podgórnej i Wiązową, które powinno być gotowe na początku maja. Po zakończeniu tych prac, kolejnym etapem będzie przebudowa skrzyżowania ulic Krasińskiego i Reymonta na Bydgoskim Przedmieściu, które także zostanie wyniesione.

Wdrożenie wyniesionych skrzyżowań jest częścią szerszego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Pieszych i Rowerzystów, jaki realizuje miasto od 2017 roku. Jak podaje rzeczniczka MZD w Toruniu, Agnieszka Kobus-Pęńsko, w ciągu ostatnich pięciu lat na działania z tego programu wydano blisko 12,7 miliona złotych. Działania te obejmują między innymi doświetlanie przejść dla pieszych oraz budowę nowych rond, aby zwiększyć bezpieczeństwo na niebezpiecznych skrzyżowaniach. Część tych środków posłużyła także do stworzenia wyniesionych przejść dla pieszych w kilku punktach Torunia.