Aktywne przypomnienie o bezpieczeństwie na drogach podczas jesieni

Policja przypomina kierowcom zasady, dotyczące szczególnego narażenia uczestników ruchu drogowego nieposiadających ochrony mechanicznej na nieszczęśliwe zdarzenia drogowe. Jesienią pogoda staje się bardziej kapryśna, a to może skutkować ograniczoną widocznością i skróconą drogą hamowania. Policja zwraca się do wszystkich z prośbą o przestrzeganie przepisów, zachowanie umiaru i stosowanie zdrowego rozsądku na drodze.

Jesień przynosi ze sobą zmienne warunki na drogach, które stają się dużo trudniejsze do przewidzenia. Deszcz, mgła oraz wczesny zmierzch mogą znacznie ograniczać widoczność. Dodatkowo, mokra i śliska nawierzchnia, jak również liście leżące na drodze mogą spowodować wydłużenie drogi hamowania.

Należy podkreślić, że kierowcy powinni zachowywać szczególną ostrożność w stosunku do osób nieosłoniętych biorących udział w ruchu drogowym, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych. Piesi i rowerzyści są najbardziej narażeni na obrażenia czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Wypadek samochód-pieszy lub samochód-rowerzysta, gdzie ofiara nie jest chroniona przez żadne systemy bezpieczeństwa, pasy, czy poduszki powietrzne, może mieć tragiczne skutki.

Ważne jest również przypomnienie dla pieszych i rowerzystów o konieczności noszenia elementów odblaskowych, które powinny być odpowiednio widoczne w światłach samochodowych. Chociaż obowiązek ten dotyczy głównie terenów niezabudowanych, zachęcamy do ich stosowania wszędzie tam, gdzie widoczność jest ograniczona.

Należy zawsze pamiętać, że przestrzeganie przepisów drogowych służy ochronie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Piesi jako uczestnicy najbardziej narażeni na skutki kolizji, często ponoszą poważne obrażenia mające długotrwałe konsekwencje. Udział w wypadku drogowym może wpłynąć traumatycznie na każdego uczestnika – zarówno kierującego samochodem, jak i pieszego, rowerzystę czy motorzystę.