Wprowadzenie nowych znaków ostrzegawczych w Toruniu w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych

W mieście Toruń, zauważyć można nowe znaki ostrzegawcze, mające na celu powstrzymanie potencjalnych tragedii na przejściach dla pieszych. W szczególności, te nowo namalowane znaki są widoczne na ulicy Bydgoskiej, gdzie przypominają przechodniom o konieczności wykazania ostrożności podczas zbliżania się do nadjeżdżających pojazdów, takich jak tramwaje.

Bezpieczeństwo przechodniów na torowiskach jest stale zagrożone. To zostało potwierdzone 11 września, kiedy 19-letnia dziewczyna z Bydgoszczy została potrącona przez tramwaj podczas jazdy hulajnogą przez torowisko na ulicy Wojska Polskiego, niedaleko Ujejskiego. Nie jest jeszcze jasne, kto odpowiada za ten niefortunny incydent.

Wyraźnie zaznaczono, że pomimo zmienionych przepisów drogowych, które nakładają na kierowców obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym na pasach, tramwaje nadal mają pierwszeństwo na przejściach. W praktyce oznacza to, że piesi muszą ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającym tramwajom.

Przypomnienie o tej zasadzie jest głównym celem dodatkowych znaków ostrzegawczych, które zostały namalowane na przejściach w Toruniu. Już od sierpnia, piesi mogli zauważyć ostrzeżenia takie jak: „Uwaga! Tramwaj ma pierwszeństwo” na przejściach na ulicy Długiej, a teraz również na ulicy Bydgoskiej. W najbardziej ruchliwych częściach miasta planowane jest umieszczenie więcej takich znaków.

Miejski Zakład Komunikacyjny w Toruniu podkreśla, że tramwaj przewożący pasażerów może ważyć nawet około 500 ton. Hamowanie takiego pojazdu jest skomplikowane i może wymagać kilkadziesiąt metrów, co jest znacznie dłużej niż dystans potrzebny do zatrzymania samochodu.

Podczas przechodzenia przez tory, pieszemu poleca się zachować ostrożność i spojrzeć w obie strony przed wejściem na przejście. Zgodnie z prawem drogowym, pieszemu nie wolno wchodzić na pasy bezpośrednio przed jadącym pojazdem.