W trosce o bezdomnych: Serce Torunia poszukuje telefonów komórkowych

Telefon komórkowy lub smartfon zdążyły stać się niemalże nieodłącznym elementem naszej codzienności, do tego stopnia, że nie potrafimy już wyobrazić sobie funkcjonowania bez nich. Są one dla nas jak centrum sterowania wszechświatem. Wyobraźmy sobie jednak sytuację, w której nagle zostajemy pozbawieni tych urządzeń. Na ten problem zwraca uwagę grupa społeczna Serce Torunia.

Telefony komórkowe stały się prawie pierwszą rzeczą, bez której czujemy się zagubieni. Ale co z tymi, którzy z powodu swojej sytuacji – bezdomności i ubóstwa – nie mają dostępu do tych urządzeń? Jak mogą znaleźć dorywczą pracę czy wezwać pomoc? Jak mogą utrzymać kontakt z najbliższymi? Członkowie grupy Serce Torunia chcą wspomóc osoby dotknięte problemem bezdomności, dostarczając im telefony komórkowe. Jest to dla nich kwestia o kluczowym znaczeniu.

Zachęta do pomocy pojawia się na profilu społecznościowym Serca Torunia: „Kochani, poszukujemy telefonów dla osób w kryzysie bezdomności. Mogą być zarówno z ładowarkami, jak i bez nich, liczy się tylko to, żeby były sprawne. Chętnie przyjmiemy każdy model i dowolną ilość telefonów. Można je dostarczyć do naszego centrum – Sercowni od poniedziałku do piątku między godziną 17:00 a 19:00. Jeśli nie możecie podjechać osobiście, postaramy się je odebrać”.

Sercownia mieści się pod adresem ulica Legionów 238. Miasto udostępniło lokal Serce Torunia na specjalnych warunkach, umożliwiających prowadzenie działalności na rzecz osób bezdomnych. W budynku znajdują się niezbędne udogodnienia takie jak punkt medyczny, prysznice, pralnia z suszarnią czy kuchnia. Oprócz tego, zostało tam również zaaranżowane stanowisko komputerowe, strefa kultury oraz miejsca do odpoczynku. W Sercowni realizowane są też spotkania z pracownikiem socjalnym i terapeutą uzależnień oraz organizowane są wydawki jedzenia, środków czystości i ubrań.