Nowy historyczny rekord temperatury zanotowany w Toruniu

Wszelkie dobre rzeczy muszą kiedyś dobiec końca. Tak jest i tym razem, a potwierdza to ostatnie zgłoszenie od IMGW. W czwartek, w Toruniu termometry osiągnęły rekordową temperaturę 28,3 stopni Celsjusza. To przekroczenie poprzedniego rekordu dla dnia 28 września o cały stopień. Interesujące jest to, że ostatni rekord został ustanowiony ponad 40 lat temu w Krakowie.

Informacje przekazane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wykazały, że najwyższa temperatura na stacjach synoptycznych była właśnie w Toruniu. Dane pomiarowe z tego dnia pokazały szczytowy wynik – 28,3 stopnie Celsjusza. To sugeruje, że właśnie minęliśmy najcieplejszy dzień 28 września w polskiej historii. Poprzedni rekord dla tego dnia wynosił 27,3 stopnie Celsjusza i został zanotowany w Krakowie w 1981 roku.

Meteorolodzy już o godzinie 14:00 poinformowali o nowym rekordzie temperatury dla danego dnia, gdyż słupki rtęci w Kole wzrosły do 27,8 stopni Celsjusza. Jednak w ciągu następnych godzin stało się jeszcze cieplej, a ostatecznie najwyższą temperaturę odnotowano w Toruniu – 28,3 stopnie Celsjusza. To oznacza przewyższenie ostatniego rekordu o 1 stopień Celsjusza. Nie można wykluczyć, że dzisiaj mogą zostać pobite kolejne rekordy, ponieważ w wielu regionach jest niezwykle gorąco i termometry mogą pokazać powyżej 25 stopni Celsjusza. Przewidywane jest jednak ochłodzenie na weekend i powrót do normalnej pogody dla tego okresu.