Generalny remont Toruńskiego Planetarium

Pojawią się gruntowne zmiany nie tylko w wyglądzie zewnętrznym budynku Planetarium, ale również jego wnętrzu będzie poddane przemianom. Od końcowej części listopada do marca nadchodzącego roku, obiekt będzie niedostępny dla zwiedzających.

Od sierpnia trwają prace remontowe w Centrum Popularyzacji Kosmosu. W ich ramach, jak informuje dyrektor placówki Anna Broniewicz, nastąpi renowacja elewacji oraz wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Całość realizowana i finansowana jest przez Gminę Miasta Torunia, będącą właścicielem budynku. Potrzeba przeprowadzenia remontu była pilna ze względu na stan elewacji i okien. Wnętrze Planetarium zostanie odnowione po dziesięciu latach użytkowania.

Aktualnie zwiedzający korzystają z wejścia tylnego, a możliwość uczestniczenia w seansach nie uległa zmianie. Sytuacja ta ulegnie jednak zmianie 27 listopada, kiedy to rozpocznie się kompleksowy remont wnętrza obiektu.

– Niektóre z prac będą wymagały zamknięcia Planetarium dla publiczności. W związku z tym czynności te zostaną skoordynowane z pracami, które fundować będzie Fundacja Przyjaciół Planetarium, zarządzająca Planetarium w Toruniu. Prace te obejmą przede wszystkim generalny remont holu, klatki schodowej oraz toalet dla widzów – wylicza Anna Broniewicz.

W Planetarium zamontowane zostaną również samoobsługowe kasy biletowe. Dyrektor Planetarium zapewnia, że hol, który pełni funkcję poczekalni dla widzów, stanie się miejscem atrakcyjnym i fascynującym. O szczegółach jednak jeszcze nie informuje. Dodatkowo wprowadzona zostanie możliwość zakupu biletów przez internet.

Remont zakończony zostanie pod koniec marca. Zarząd placówki zaznacza, że to najdłuższa przerwa w działalności Planetarium od czasu jego otwarcia. Planowane jest ponowne otwarcie na 2 kwietnia 2024 roku. Mamy nadzieję, że nowe rozwiązania przypadną do gustu zwiedzającym, a przeprowadzony remont dostojnie uczci przyszłoroczne obchody 30-lecia Toruńskiego Planetarium.