Eko-Inicjatywa w celu poprawy środowiska w Toruniu

Kolejny raz społeczność Torunia oraz okolicznych miejscowości ma możliwość włączenia się do proekologicznej akcji o nazwie Bądź EKO na jesień. Zaplanowany start tej edycji to 14 października i odbędzie się w Centrum Handlowym Toruń Plaza. W zamian za zebrane butelki plastikowe oraz nakrętki, uczestnicy będą mogli otrzymać wrzosy.

Procedura jest prosta: wystarczy dostarczyć zgromadzone plastikowe odpady (takie jak butelki czy nakrętki) do naszego punktu. Tegoroczna pula sadzonek wynosi aż 1000 wrzosów, co stanowi wzrost o 300 porównując z poprzednim rokiem.

Wrzos to roślina kojarząca się z nadejściem jesieni, charakteryzująca się przeważnie jasnofioletowymi, drobnymi kwiatami. Poza estetycznym aspektem wrzos ma również pozytywne właściwości zdrowotne. Może on pomóc przy takich dolegliwościach jak reumatyzm, infekcje układu moczowego, niestrawność czy przeziębienie. Wystarczy regularnie zbierać jego kwiaty, je suszyć i w odpowiednim czasie przygotować z nich napar. Dawniej popularna była także tzw. wrzosówka, czyli nalewka z wrzosów, stosowana nie tylko do picia, ale również do nacierania bolących stawów.

Poprzez prowadzenie tej akcji, pragniemy zwrócić uwagę na kwestię zanieczyszczenia środowiska przez plastik. Skala tego zjawiska jest alarmująca – plastik trafia nawet do najbardziej odległych rejonów Ziemi, takich jak głębiny oceanów, arktyczny lód, pustynie oraz plaże wielu wysp, będące domem dla zwierząt chronionych. Jego rozkład jest trudny do oceny, ale ekolodzy alarmują, że kiedy mikrocząstki plastiku dostaną się do gleby i wody, ich oczyszczenie jest niemożliwe. Niewielkie cząsteczki, niewidoczne gołym okiem, stanowią ogromne zagrożenie dla ekosystemu. Wierzymy jednak, że dzięki naszym corocznym akcjom uda nam się przybliżyć społeczności problem recyklingu oraz podkreślić znaczenie ochrony środowiska.