29. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” rozpoczęty w Toruniu

W tym roku, po raz 29., Toruń stał się gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania”. Festiwalowe atrakcje, takie jak różnorodne spektakle i warsztaty, czekają na uczestników przez sześć dni. Otwarcie festiwalu, jak zawsze, zaznacza kolorowa parada teatralna.

Odbywająca się w głównych ulicach Torunia teatralna parada to już nierozerwalny element tradycji festiwalu. Różnorodność oferty Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek sprawia, że jest on atrakcyjny zarówno dla najmłodszych, jak i starszych widzów. Wśród propozycji znajdują się różne spektakle, które w tym roku są prezentowane przez teatr Baj Pomorski – jak podkreśla Szymon Spychalski, kierownik festiwalu.

Pierwszy dzień festiwalu upłynął pod znakiem spektaklu „Jaś i Małgosia 2.0” wykonanym przez aktorów z Łomży. Ponadto, program festiwalowy obejmuje także warsztaty, wystawy oraz przegląd teatrów osób niepełnosprawnych – wszystko to na małej i dużej scenie toruńskiego teatru Baj Pomorski. Festiwal zakończy się w czwartek.

Również tegoroczną edycję festiwalu łączy się z innym ważnym wydarzeniem – obchodami 35-lecia współpracy między Toruniem a jego partnerskim miastem Lejda. Z tej okazji, na Placu 4 czerwca, gdzie dotarła barwna parada, posadzone zostało drzewo lejdeńskie. To znak dobrej współpracy pomiędzy miastem Kopernika a holenderskim Lejda – jak wyjaśnia Paweł Gulewski, zastępca prezydenta Torunia. Podobne drzewo zostało posadzone również w Lejdzie – dodaje Frank Cornelisse, Przewodniczący Towarzystwa Lejda Toruń.