Pięć nowych elektrycznych składów kolejowych z Pesy Bydgoszcz na torach województwa Kujawsko-Pomorskiego

Województwo Kujawsko-Pomorskie planuje zmodernizować flotę pociągów, nabywając pięć nowych elektrycznych jednostek od bydgoskiego producenta, Pesy. Umowę na dostawę nowych pojazdów, które mają trafić na tory w 2027 roku, podpisano podczas ceremonii 28 czerwca, w której uczestniczyli przedstawiciele zarządu regionu oraz wiceprezes Pesy, Maciej Maciejewski.

Podczas ceremonii podpisania umowy marszałek Piotr Całbecki wyraził swoje poparcie dla inwestycji, wskazując na jej znaczenie dla rozwoju publicznego transportu pasażerskiego. Zaznaczył przy tym, jak ważne jest ciągłe unowocześnianie taboru i podnoszenie standardów usług kolejowych. Marszałek Całbecki chwalił również Pesę jako aktywnego ambasadora regionu i życzył firmie dalszego rozwoju.

Vicemarszałek Aneta Jędrzejewska, odpowiedzialna za transport kolejowy w zarządzie województwa, podkreśliła znaczenie tej transakcji dla lokalnej gospodarki. Wskazała, że w bieżącym roku na torach regionu oczekuje się aż 8 milionów pasażerów. Wyraziła również radość, że pociągi kursujące po regionalnych torach, będą produkowane właśnie w tym samym regionie, co jest ważnym krokiem ku przyszłości kolei w Kujawsko-Pomorskiem.

Maciej Maciejewski, wiceprezes Pesy, zaznaczył, że zamówione składy są najnowszej generacji i zdradził, że firma pracuje nad innowacyjnymi pociągami z napędem wodorowym. W ciągu najbliższych trzech lat planowane jest wprowadzenie takiego pojazdu i Maciejewski wyraził nadzieję, że będzie on kursował po torach Wielkopolski.

Zamówione przez województwo pociągi to czteroczłonowe zespoły trakcyjne mogące pomieścić 360 pasażerów (160 miejsc siedzących i 200 stojących). Pojazdy te będą oszczędne w eksploatacji, wyposażone w klimatyzację oraz udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach i rowerzystów. Wartość kontraktu wynosi 240 mln złotych, a środki pochodzą z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 oraz budżetu państwa.