Zachęta do oddawania krwi w Toruniu: Człowiek człowiekowi ratuje życie

Choć medycyna nieustannie się rozwija, to nie znaleziono jeszcze substancji, która mogłaby całkowicie zastąpić ludzką krew. W związku z tym, w czwartek, 18 stycznia, na placu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu pojawienie się specjalnego ambulansu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy daje możliwość honorowego oddania krwi.

Marszałek Piotr Całbecki podkreśla wagę takiego gestu: „Twoja krew może uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka. Apeluję do wszystkich, którzy mogą to uczynić, by wzięli udział w naszej akcji”.

Kim może być dawca? Osobą, która może oddać krew jest osoba pełnoletnia do 65 roku życia, zdrowa i o masie ciała nie mniejszej niż 50 kilogramów. Dodatkowo, nie może mieć żadnych objawów infekcji. Przy oddawaniu krwi konieczne jest posiadanie przy sobie dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość i numer PESEL. Przed donacją krwi powinno się wypić około 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), odpocząć, zjeść lekki posiłek i, w miarę możliwości, unikać tłuszczów zwierzęcych. Powinniśmy także ograniczyć palenie papierosów i nie spożywać alkoholu (także dnia poprzedzającego oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne dzięki wykorzystywaniu jednorazowego sprzętu, co eliminuje ryzyko zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Sam proces pobierania krwi trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml). Po oddawaniu krwi przewidziany jest 15-minutowy odpoczynek i ekwiwalent kaloryczny dla dawcy (czekolady i sok).

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pojawia się na miejscu przed Urzędem Marszałkowskim 18 stycznia od godziny 13 do 17. Planowane są również kolejne daty poboru krwi w tym miejscu w roku 2024: 28 stycznia (podczas finału WOŚP), 15 lutego, 21 marca, 18 kwietnia, 20 czerwca, 18 lipca, 19 września, 17 października, 21 listopada i 19 grudnia.