Wspieranie walki z depresją w Toruniu: od bezpłatnej terapii po specjalistyczne poradnie

23 lutego, dniem ustanowionym na Światowy Dzień Walki z Depresją, chcielibyśmy przypomnieć o znaczeniu odpowiedniej reakcji na sygnały alarmowe dotyczące zdrowia psychicznego naszych bliskich. Jesteśmy zachęcani do szukania pomocy u profesjonalistów, kiedy zauważamy niepokojące objawy.

Nowe miejsce oferujące wsparcie w tej dziedzinie zostało otwarte w listopadzie 2023 roku. To Centrum Rozwoju i Terapii, znajdujące się pod adresem ul. Klonowica 19, które jest częścią Toruńskiego Centrum Usług Społecznych. Współpracując z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, centrum oferuje bezpłatne konsultacje ze specjalistami.

Profesor Marta Białecka podczas inauguracji centrum podkreśliła jego uniwersalność. Zgodnie z jej słowami, jest to miejsce, które będzie dostępne dla dzieci, młodzieży, rodzin i osób starszych potrzebujących wsparcia. To przystań, gdzie każdy ma szansę otworzyć się i odnaleźć nadzieję.

Aktualnie dostępne są następujące formy pomocy w Centrum Rozwoju i Terapii: psychoterapia indywidualna dla dorosłych, młodzieży (od 12. roku życia), par, małżeństw oraz rodzin, wszystko w podejściu systemowym, a także konsultacje i poradnictwo psychologiczne. Oferta będzie sukcesywnie rozszerzana.

Rejestracja na spotkania odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 pod numerem telefonu 510 491 952. Centrum powstało jako część pilotażowego projektu „Centrum Usług Społecznych w Gminie Miasta Toruń”, który jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Całkowita wartość projektu to 2 801 806,00 zł.

Miasto Toruń oferuje też wiele innych form wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. W Miejskiej Przychodni Specjalistycznej działa Centrum Zdrowia Psychicznego, które zapewnia diagnostykę i leczenie chorób psychicznych oraz poradnictwo psychologiczne. Usługi świadczone są przez psychologów i psychiatrę, a rejestracja jest możliwa telefonicznie lub mailowo.

Na Łyskowskiego 15 mieści się Poradnia Psychologiczna, która działa od 2011 roku i obsługuje pacjentów już od 2. roku życia. Skierowania na porady psychologiczne udzielają tam trzej psychologowie.

Kolejna instytucja, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, oferuje wsparcie dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców. Realizowane są tam również działania profilaktyczne w szkołach, takie jak pogadanki, prezentacje czy warsztaty. W przypadku kryzysu zgłoszonego przez dyrektora szkoły, natychmiastowo interweniuje psycholog z Poradni.