Wsparcie finansowe dla strategicznych inwestycji drogowych w Toruniu

Do Torunia zostanie skierowanych 30 milionów złotych z puli Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w jego ósmej edycji. Miasto otrzyma tym samym najwyższy możliwy poziom wsparcia na realizację dwóch kluczowych projektów z zakresu infrastruktury drogowej.

Jednym z planowanych przedsięwzięć jest przebudowa drogi krajowej nr 91, na odcinku ulicy Grudziądzkiej, w rejonie skrzyżowania z ulicą Strobanda. Jak zapowiada Adrian Mól, wiceprezydent Torunia, dzięki dofinansowaniu powstanie na tym odcinku rondo, które znacznie ułatwi komunikację oraz podniesie bezpieczeństwo na osiedlu Jar. Dodatkowo, zaplanowano tam budowę przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych, co usprawni dostępność do niedawno utworzonej stacji kolejowej Toruń Katarzynka na linii Toruń-Chełmża.

Drugi projekt objęty wsparciem dotyczy budowy drogi wojewódzkiej nr 553 łączącej plac Niepodległości i ulicę Dekerta. W praktyce chodzi tu o fragment alei 700-lecia Torunia, który łączy Targowisko Miejskie z cmentarzem św. Jerzego, będący częścią trasy staromostowej. Początkowo, budowę miała sfinansować firma planująca wybudować galerię Solaris na terenie Uniwersamu, jednak plany te nie doszły do skutku.

Owa trasa staromostowa między placem Niepodległości a ulicą Dekerta stanowi istotny składnik systemu komunikacyjnego w centrum Torunia. Obecnie funkcjonuje tu „łamaniec” składający się z fragmentów Szosy Chełmińskiej, ulicy Dekerta i alei 700-lecia Torunia. W ramach inwestycji planowane jest poprawienie tej sytuacji.