Solidarność z Izraelem wyrażona przez Toruń: iluminacja trzech kluczowych punktów miasta

Podczas wieczoru 8 października 2023 roku, dokładnie o godzinie 20:15, Toruń oblał światłem trzy swoje charakterystyczne miejsca: most drogowy nazwany imieniem marszałka Józefa Piłsudskiego, Arenę Toruń oraz Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki. Iluminacja ta miała intrygujący biało-niebieski kolor, który jest znamienne dla flagi narodowej Izraela. Ten symboliczny gest był demonstracją solidarności z Izraelem, który ostatnio padł ofiarą surowych działań agresji ze strony Hamasu.

Decyzja o podświetleniu tych trzech obiektów była odpowiedzią na prośbę ambasadora Izraela w Polsce, który poprosił o wyrażenie solidarności ze swoim krajem w wyniku tragicznych wydarzeń, które tam obecnie mają miejsce.

„Gest solidarności z Izraelem został zainicjowany przez ambasadora tego kraju, dr Yacova Livne” – powiedział prezydent Michał Zaleski, wyjaśniając powody podjęcia tej decyzji.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od RMF, Polacy przebywający aktualnie w Izraelu są planowani do ewakuacji. Dwa samoloty wojskowe zostały wysłane do Tel Awiwu z zadaniem przewiezienia naszych rodaków z powrotem do Polski. Ministerstwo Obrony nie wyklucza kolejnych tego typu działań. Trwają prace nad zebraniem danych dotyczących obecności naszych obywateli na terenie Izraela, na podstawie których będą podejmowane następne kroki.