Toruń: co warto zobaczyć?

Gotycka Starówka, mieniąca się w słońcu Wisła oraz pyszne, tradycyjne pierniki – to tylko niektóre z licznych atrakcji Torunia. To majestatyczne miasto stanie się idealnym celem zarówno rodzinnych wycieczek jak i wypadów ze znajomymi czy randek. Co warto zobaczyć w Toruniu?

Starówka doceniona przez UNESCO!


Powszechnie uważa się, że Toruń to miasto z jedną z najpiękniejszych Starówek w Polsce. W istocie, zachowało się tam bardzo wiele oryginalnych, gotyckich zabytków, które podziwiać można po dziś dzień. Doceniane są one przez badaczy krajowych, ale także międzynarodowych – z tego powodu toruńskie Stare Miasto trafiło na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największe wrażenie na dzisiejszych turystach robi Rynek wraz z imponującym ratuszem, katedra świętojańska z potężnym dzwonem Tuba Dei oraz system średniowiecznych umocnień – mury miejskie, bramy oraz baszty, całkowicie zachowane od strony Wisły. Warto też po prostu zrobić sobie spacer po urokliwych, wąskich uliczkach – mimo upływu czasu nadal można poznać niesamowity, średniowieczny klimat.

Miasto wielkiego astronoma!


Toruń słynie z prestiżowego miana miasta rodzinnego wielkiego polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika, autora przełomowego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, które ostatnie obaliło teorię geocentryczną, na piedestał stawiając teorię heliocentryczną funkcjonowania naszego Układu Słonecznego. Szczęśliwie, do naszych czasów zachował się dom, w którym wychował się Kopernik – gotycka kamienica udostępniona jest do zwiedzania. W gmachu dawnej gazowni, na obrzeżach starówki, znajduje się natomiast Planetarium, które za pomocą specjalnego, kolistego ekranu przybliża widzom tajniki funkcjonowania galaktyki. Wreszcie, Mikołaj Kopernik upamiętniony został pomnikiem – stoi on na Rynku Staromiejskim i zdążył stać się jednym z prawdziwych symboli Torunia.

Raj dla pasjonatów historii!


Toruń to dla historyków miejsce niemal symboliczne – to tutaj podpisano oba pokoje kończące wojny polsko-krzyżackie: w 1411 roku oraz 1466 roku. Po tym ostatnim, miasto z rąk zakonników przeszło pod rządy polskie, pod którymi utrzymało się aż do okresu zaborów. Bogatą historie miasta zgłębiać można dzięki zorganizowanemu w Domu Eskenów multimedialnemu Muzeum Historii Torunia. Oddziały miejskiego muzeum znajdują się też m.in. w domu Mikołaja Kopernika czy też Ratuszu Staromiejskim. Pasjonatów minionych wieków zaskoczył mogą też ruiny aż dwóch zamków. Pierwszy z nich znajduje się w pobliżu Starówki – jest to była forteca krzyżacka zniszczona w czasie wojny trzynastoletniej. Drugi to dawny polski zamek graniczny tzw. zamek Dybowski, który zlokalizowany jest po drugiej stronie Wisły.