Toruńskie zabytki: ratusz staromiejski

W tak pięknym mieście, jakim jest Toruń, nuda nikomu nie grozi. Nie brak tu ciekawych wystaw oraz cennych perełek dawnej architektury, które do dziś zachwycają swą formą. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po tym mieście? Jedną z tych budowli, które z pewnością zasługują na uwagę turystów, jest ratusz staromiejski.

Z kart historii – ratusz staromiejski i jego dzieje


Ratusz staromiejski w Toruniu jest cenną perełką architektury, obok której nie można przejść obojętnie. Jego historia zaczyna się w połowie XIII wieku, choć największy wpływ na jego wygląd miały prace, które rozpoczęto pod koniec XIV wieku, na mocy przywileju wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada Wallenroda. Integralną częścią średniowiecznego rausza był dom kupiecki i ławy chlebowe, budynek wagi miejskiej oraz sala rozpraw sądowych. Do dziś gmach ten urzeka swą potężną bryłą i pięknymi wnętrzami, które są udostępniane turystom. Dlaczego warto poświęcić im swój czas?

Dlaczego warto zajrzeć do ratuszowych wnętrz?


Ratusz staromiejski w Toruniu może się pochwalić pięknymi wnętrzami, w których na zwiedzających czeka wiele cennych dzieł sztuki. Z pewnością warto zajrzeć do Sali Sądowej, w której nie brak ciekawych obrazów z XVII stulecia, warto też zwiedzić Salę Królewską, w której znajduje się poczet polskich władców, wykonany w połowie XVII stulecia. Sala Mieszczańska intryguje wyjątkową kolekcją portretów, na których przedstawiono toruńskich mieszczan, natomiast w galerii sztuki gotyckiej można zobaczyć piękne witraże z XIV wieku. W ratuszowych wnętrzach nawiązano też do tak znanej postaci, jaką jest Mikołaj Kopernik – najwybitniejszy z toruńskich mieszczan. W czasie zwiedzania ratusza można ujrzeć jego portret, z kolei przed gmachem dumnie wznosi się pomnik tego wybitnego astronoma.

Wycieczki po Toruniu mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą i ciekawą lekcją historii. Kto odwiedzi to miasto, ten zapozna się z cennymi pamiątkami z dawnych czasów oraz z licznymi perełkami dawnej architektury. Ratusz staromiejski jest przecież tylko jedną z wielu atrakcji, jakimi zachwyca rodzinne miasto Mikołaja Kopernika.