Nowe symbole przyrody w Toruniu – drzewa honorujące znane postaci miasta

Przy okazji promowania ochrony przyrody, Toruń zyskał nowe pomniki przyrody. Pod ochronę konserwatorską trafiła grupa drzew rosnąca na terenach takich jak Kępa Bazarowa, Park Glazja oraz Ogród Zoobotaniczny. Drzewa te charakteryzują się imponującym obwodem, który waha się od 248 cm do nawet 435 cm.

Osobliwości przyrodnicze doceniły władze miasta, decydując o objęciu ochroną łącznie ośmiu drzew. Są to różne gatunki, w tym klony, graby, dęby i jesiony. Wyjątkowość tych pomników przyrody podkreślają nadane im przez radnych nazwy inspirowane postaciami z historii Torunia.

Pierwszy na liście jest dąb szypułkowy Johann, upamiętniający doktora Johanna Gottlieba Schulzta. To dzięki niemu w roku 1797 założony został ogród botaniczny. Następnie mamy graba Melanię, nazwanego tak na cześć Melanii Marii Sinorackiej, toruńskiej lekkoatletki i siatkarki reprezentującej klub Pomorzanin Toruń. Kolejny grab, Stanisław, honoruje młodopolskiego literata – Stanisława Przybyszewskiego, który w swych dziełach opisywał piękno przyrody Kępy Bazarowej. Jesion wyniosły Antoni upamiętnia natomiast znanego architekta Antoniego Leopolda Dygata, który jest autorem projektu budynku toruńskiej rozgłośni Polskiego Radia.

Potem na liście mamy dąb o nazwie Sultan, który nawiązuje do Wolffa Sultana, twórcy największej wytwórni trunków w Toruniu, słynących z produkcji Toruńskich Kropel Życia. Dalej mamy trzy klony jawory: Jacobi, upamiętniające rodzinę Jacobi, znaną z działalności fotograficznej od 1845 roku; Weese, nawiązujący do rodziny Weese, która w roku 1760 zapoczątkowała produkcję toruńskich pierników; oraz Thomas, który jest hołdem dla fabryki pierników Richarda Thomasa, drugiej pod względem wielkości w XIX-wiecznym Toruniu.

Uchwała o utworzeniu tych unikalnych pomników przyrody została przyjęta podczas sesji Rady Miasta Torunia.