Jak unikać napadów głodu?

Przyczyny ataków głodu mogą być liczne i różnorodne. Mogą one wynikać z rzeczywistego, fizycznego odczucia głodu, z fizycznego odczucia głodu o podłożu emocjonalnym lub mogą być po prostu nieposkromioną, całkowicie psychiczną potrzebą jedzenia. W następnej sekcji wyjaśnimy, jak odróżnić prawdziwy głód od głodu emocjonalnego, ale na razie zamierzamy wyjaśnić kilka wskazówek i trików, abyś wiedział, jak uniknąć prawdziwych ataków głodu za pomocą serii nawyków, które powinieneś włączyć do swojego codziennego życia.

Jedz 5 razy dziennie.

Nawyki żywieniowe są bardzo ważne, jeśli chodzi o uporządkowaną dietę bez wzlotów i upadków. Pierwszym krokiem byłoby spożywanie 5 posiłków dziennie, tak jak to robimy z naszym zdrowym menu w domu, aby uniknąć długich przerw między posiłkami i nigdy nie czuć się głodnym. Jeśli jednak jemy 5 razy dziennie, to ilości muszą być rozłożone, jeśli jemy 5 razy, to dania nie mogą być takie same jak przy 3. Najlepiej jest spożywać 3 główne posiłki (śniadanie, obiad i kolacja) i pomiędzy każdym z nich wprowadzać małe przekąski. Zobaczysz, jak te napady głodu będą stopniowo zanikać.

Jedz powoli.

Tak jak czas między posiłkami jest ważny dla uniknięcia napadów głodu, tak samo czas między kolejnymi kęsami jest ważny dla uniknięcia przejadania się. Jedną z rzeczy, którą wiele osób pomija jest to, że dopiero po 20 minutach od rozpoczęcia jedzenia nasz mózg odbiera sygnały sytości. Dlatego im szybciej jemy, tym więcej zjadamy, nie zdając sobie sprawy, że możemy mieć już dość. Wszystko to bez uwzględnienia faktu, że powolne jedzenie i prawidłowe przeżuwanie pokarmu jest niezbędne, aby uniknąć ciężkiego trawienia, a nawet niestrawności.

Uważaj na to, co jesz.

Wreszcie, bardzo ważne jest, aby uważać na to, co jemy, aby uniknąć napadów głodu. Z jednej strony, gdy jesteśmy już w punkcie, w którym odczuwamy nieprzepartą potrzebę jedzenia, powinniśmy być świadomi, że nasz mózg będzie nas nakłaniał do spożywania produktów wysokokalorycznych. Te przetworzone produkty dadzą Ci natychmiastową przyjemność, ale sprawią, że będziesz tego później żałować. W takich momentach ważne jest, aby oprzeć się pokusie i zdecydować się na jeden z pokarmów wymienionych powyżej. Z drugiej strony, ważne jest również, aby wiedzieć, że zdrowa i zrównoważona dieta zapobiegnie cierpieniu z powodu tych epizodów. Produkty przetworzone, pełne pustych kalorii, dają nam złudne poczucie najedzenia. Ale tak naprawdę nie dostarczają nam one żadnych składników odżywczych ani makroskładników.

Głód emocjonalny.

Jeśli nagle pojawi się nieodparta chęć jedzenia, to najprawdopodobniej nie jest to prawdziwy głód, ale głód emocjonalny.  Podczas gdy prawdziwy głód jest odczuwany stopniowo, głód emocjonalny przychodzi naraz i musi być natychmiast nasycony. Kiedy odczuwamy prawdziwy głód, zadowala nas każdy pokarm, natomiast głód emocjonalny daje nam określone zachcianki, najczęściej na produkty ultraprzetworzone.
Jeśli czujemy prawdziwy głód, w momencie jedzenia zadowalamy się odczuciami naszego ciała. Przestajemy jeść, kiedy nasz organizm jest najedzony. Natomiast głód emocjonalny często poprzedza objadanie się i kończy się bólem brzucha. Kluczowym elementem odróżniającym je od siebie jest to, że po zjedzeniu z prawdziwego głodu nie mamy poczucia winy, co ma miejsce po zjedzeniu z głodu emocjonalnego.
Głód emocjonalny może pojawić się w każdej chwili, ale prawdziwy głód jest odpowiedzią na wzorce żywieniowe, kiedy nie jedliśmy przez określone godziny.
Wreszcie, prawdziwy głód jest wynikiem fizjologicznych potrzeb naszego organizmu, podczas gdy głód emocjonalny jest odpowiedzią na pewne potrzeby emocjonalnego zaspokojenia.