Dlaczego młodzi ludzie dają się wciągnąć w piramidy finansowe?

Piramidy finansowe pomagają zarobić tylko osobom znajdującym się na ich szczycie. Każdy nowy członek społeczności na niższych szczeblach zarabia mniej i naraża się na większe koszty. Mimo że wiedza o tego typu oszustwie jest dość powszechna i każdy ma do niej dostęp, wielu młodych ludzi decyduje się na wejście w tego typu interes, często całkowicie świadomie. Dzieje się tak głównie dlatego, że wydaje im się, że są w stanie przechytrzyć wszystkich innych zawodników.

To łatwe pieniądze, które można szybko uzyskać


Wszyscy, których osiągnęli sukces, powtarzają, że pieniędzy nie da się uzyskać bez ciężkiej pracy. Młode osoby niekoniecznie chcą w to wierzyć, bo wymaga to od nich zaangażowania, pójścia do męczącej, często denerwującej pracy, z której niewiele są w stanie wynieść. Wejście w piramidę finansową rozwiązuje ten problem. Jeśli tylko będzie się zaangażowanym, można w łatwy sposób wyciągnąć sporo środków od innych uczestników. Ktoś może słusznie stwierdzić, że to niemoralne, ale młode osoby są w stanie bardzo łatwo usprawiedliwić swoje działania, mówiąc sobie, że nikogo nie okradają, bo to naiwni ludzi sami oddają swoje pieniądze.

Inwestowanie jest teraz bardzo modne


Może się zdarzyć, że osoba wchodząca w piramidę nie ma pojęcia, czym ona jest. Inwestowanie jest teraz bardzo kuszące, a tego typu systemy często reklamują się jako pewną inwestycję z ogromną stopą zwrotu. Kiedy przekazuje się oszustom swoje pieniądze, niekoniecznie ma się możliwość wycofania, brnie się więc dalej, żeby chociaż odzyskać to, co się wpłaciło. Młodym ludziom nie jest trudno zamieszać w głowie, a właściciele piramid często wykorzystują sekciarskie techniki, żeby do nich dotrzeć. W ten sposób werbują podatnych na manipulację i wiernych mówców, którzy pozyskają dla nich kolejne ofiary.

Przekonują ich do tego starzy znajomi


Każdy miał w szkole średniej znajomego, którego nie interesowało pójście do pracy. Zamiast tego szukał alternatywnych sposobów uzyskania pieniędzy. Takie osoby łatwo wpadają w piramidy, a potem zachęcają swoich znajomych do zrobienia tego samego. Mało tego, mogą być chodzącą reklamą konkretnego funduszu i naprawdę sporo zarabiać. Nie jest trudno zaufać takiej osobie, szczególnie jeśli też rozpaczliwie potrzebuje się pieniędzy. Młode osoby dają się wciągnąć, a potem same zaczynają przekonywać nowe osoby, żeby zgłosiły się do programu, żeby wbić się na jak najwyższe miejsce w piramidzie.