Dwunasta odsłona Narodowego Czytania w takt "Nad Niemnem"

Narodowe Czytanie, którego dwunastą edycję obchodziliśmy w ostatnią sobotę, stanowiło doskonałą okazję do zapoznania się z literackim arcydziełem Elizy Orzeszkowej – „Nad Niemnem”. Zorganizowane z myślą o upamiętnieniu i docenieniu twórczości tej wybitnej autorki wydarzenie przyciągnęło miłośników literatury z całego kraju. Najbardziej znane dzieło pisarki miało swoją premierę w roku 1888. W Teatrze Szekspirowskim, znajdującym się przy toruńskim Baju Pomorskim, 9 września, odbyła się uroczysta ceremonia Narodowego Czytania „Nad Niemnem”.

Wspomniana inicjatywa ma swoje korzenie w roku 2012, kiedy to po raz pierwszy odbyło się Narodowe Czytanie. Wybrano wtedy do wspólnego czytania „Pana Tadeusza” – legendarną epopeję narodową autorstwa Adama Mickiewicza. Co roku organizatorzy decydują się na inną lekturę, która czytana jest potem przez cały kraj.

W Toruniu, 9 września, dwie placówki Książnicy Kopernikańskiej: Mediateka w Młynach (zlokalizowana przy ulicy Kościuszki 77) oraz biblioteka na ulicy Lelewela 3, zaprosiły mieszkańców do udziału w czytaniu. Marek Ospalski, przedstawiciel Książnicy Kopernikańskiej, informował o planach na ten dzień: „Czytanie w Mediatece odbywało się pod hasłem „Puszczamy słowa na wiatr”. W programie mieliśmy wspólne zanurzenie się w treść „Nad Niemnem”, krótką prelekcję dotyczącą ducha tamtych czasów – to rok 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Przygotowaliśmy również gry i quizy z nagrodami, a dla najmłodszych zajęcia plastyczne, podczas których tworzyliśmy latawce ozdobione cytatami z „Nad Niemnem”. Latawce te później puściliśmy na placu przed Mediateką.”

Do udziału w tych wydarzeniach zapraszał również Baj Pomorski. Na jego Scenie Szekspirowskiej aktorzy zaprezentowali fragmenty powieści dla władz miasta.