W trakcie jest renowacja domu toruńskiego, który był miejscem zamieszkania Heleny Grossówny, znanej aktorki kina przedwojennego

Marszałek Piotr Całbecki poinformował we wtorek, 14 listopada, o postępach prac związanych z renowacją domu, gdzie w czasie swojej młodości mieszkała Helena Grossówna. Była ona popularną tancerką i aktorką, a także uczestniczyła w powstaniu warszawskim. W konferencji wzięli udział również Marek Rubnikowicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa oraz Jarosław Wierski, prezes zarządu spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.

Dom znajdował się pierwotnie przy ulicy PCK w Toruniu i był dwupiętrowy. Po wpisaniu go do rejestru zabytków został przejęty przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Rok wcześniej dom Heleny Grossówny został dokładnie zbadany i rozebrany. Następnie podjęto decyzję o jego odbudowie na ulicy Wola Zamkowa.

Marszałek Piotr Całbecki wyraził swoje zadowolenie z opowiedzenia się za odbudową budynku, zwracając uwagę na stopniową utratę budynków szachulcowych w Toruniu. Podkreślił również ważność okazania szacunku dla tych, którzy budowali, mieszkali i żyli w takich obiektach.

Całbecki stwierdził, że dom ten ma dużą wartość dla dziedzictwa kulturowego nie tylko regionu, ale całego kraju. Nowa lokalizacja doskonale pasuje do otoczenia. Budynek ma służyć pamięci nie tylko Heleny Grossówny, ale także innej przedwojennej gwiazdy filmowej, Poli Negri, pochodzącej z Lipna.

Dom ma być udostępniony młodej generacji i nadany ma mu zostać twórczy charakter. Marszałek wyraził nadzieję, że młodzi ludzie sami zadecydują o tym, jak chcą kształtować ten dom. Wierzy też, że budynek spełni oczekiwania mieszkańców regionu i będzie przez nich chętnie odwiedzany.

Podczas renowacji wykorzystywane są oryginalne materiały, takie jak cegła używana do budowy domu pod koniec XIX wieku. Drewniane elementy są w większości zastępowane nowoczesnymi.

Marek Rubnikowicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa, które jest inwestorem projektu, wyjaśnił, że prace nad inwestycją trwają już cztery miesiące. Zaznaczył, że podpiwniczenie budynku jest całkowicie nowym elementem, który wymaga połączenia oryginalnych części z nowymi.

Wykonawca projektu zdołał odbudować jedno piętro domu. W najbliższym czasie powstanie drugie, a do połowy grudnia cały budynek zostanie pokryty dachem.

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne są inwestorem zastępczym. Prezes zarządu spółki, Jarosław Wierski, poinformował, że wartość inwestycji wynosi około 5,5 mln złotych. Umowa z wykonawcą – firmą Modern House Józefa Stasiaka – została podpisana 20 lipca. Ostateczne zakończenie renowacji domu Grossówny przewiduje się na pierwszy kwartał 2024 roku.