Unikalne narodziny tarajów w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu – pierwsze w historii Polski

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu otrzymał unikalną szansę cieszyć się z urodzenia czterech młodych tarajów. Ten niepodważalnie wyjątkowy moment zapisuje się jako pierwsza tego typu sytuacja w Polsce, a zarazem druga, która miała miejsce na całym świecie, w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Urodzone 27 lutego maluchy niestety nie wszystkie przeżyły. Najmłodszy z nich nie dożył zbyt wiele, co jest zjawiskiem dość powszechnym przy tak licznych miotach. W przypadku tarajów, najczęściej rodzi się jedno lub dwie młode, więc mnoga ciąża stanowi rzadkość.

Taraje nigdy nie były gatunkiem często spotykanym w ogrodach zoologicznych. Mimo iż kiedyś można je było zobaczyć w ogródkach zoologicznych w Łodzi czy Poznaniu, to jednak nigdy nie dane było nam obserwować ich rozmnażania na terenie Polski. Jednakże Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, po wielu latach starań i decyzji koordynatora hodowli tego gatunku, otrzymał szansę współpracy z programem hodowlanym tego zagrożonego kota.

W dniu 4 września 2020 roku, z zoo w Monachium do toruńskiego ogrodu, przybyło roczne rodzeństwo: Tim i Tommy. Po niepełnych dwóch latach, Tommy, który zawsze wykazywał większą odwagę, przeniósł się do zoo w Tallinie pod okiem programu EEP. Co więcej, młodziutka samica została przydzielona do Timiego, która przyjechała z Decin ZOO w Czechach 18 lipca 2023 roku. Na początku taraje zamieszkiwały osobne wybiegi rozdzielone siatką, co pozwoliło im na ostrożne zapoznanie się ze sobą. Proces złączenia pary na wspólnym wybiegu rozpoczął się pod koniec sierpnia. Takie połączenie jest trudnym i ryzykownym procesem dla tarajów, ponieważ często dochodzi do agresji, a nawet do zabicia samicy przez samca. Cały proces odbył się pod ścisłym nadzorem opiekuna aż do dnia 11 października, kiedy para po raz pierwszy spędziła noc na wspólnym wybiegu. Pierwsze oznaki rui zaobserwowano w grudniu, co wyraziło się poprzez specyficzne nawoływania samicy. Rezultaty tej sytuacji ujawniły się w lutym.

Taraje są jednym z najmniej poznanych gatunków kotów, a ich populacja w świecie naturalnym szybko maleje. Obecnie, spośród wszystkich ogrodów zoologicznych na świecie, które służą jako azyle dla zagrożonych gatunków, taraje zamieszkują tylko 145 osobników, z czego zaledwie 57 przebywa w europejskich placówkach. W warunkach zoo rozmnażanie tych kotów jest rzadkością. W ostatnim roku urodziło się, zaledwie sześć kociąt – cztery w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym i dwa w Songkhla Zoo w Tajlandii. Mamy nadzieję, że nasze młode osiągną dojrzałość i przyczynią się do zwiększenia populacji tego zagrożonego gatunku w niedalekiej przyszłości.

Musimy podkreślić, że z powodu konieczności zapewnienia samicy odpowiedniego spokoju przy opiece nad młodymi, wybieg z tarajami zostanie na jakiś czas zamknięty dla zwiedzających.