Toruński projekt "Green Lab" a dialog o środowisku

Projekt o nazwie „Green Lab Toruń” to inicjatywa mająca na celu stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat zieleni i ochrony środowiska w mieście znane z dziedzictwa Kopernika. Inicjatywę tę przygotuje Pracownia Zrównoważonego Rozwoju. Szczegóły planu omówiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Miasta Torunia.

W ramach projektu „Green Lab Toruń”, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju skoncentruje swoje działania na dwóch głównych narzędziach. Pierwsze z nich to „Zielone Forum Torunia”, a drugie to „Green Lab”, czyli miejsce zaprojektowane specjalnie do pogłębionej rozmowy na ten temat. Krzysztof Ślebioda z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju wyjaśnia, że mają kilka miesięcy, aby sprawdzić skuteczność tej formuły dialogu, angażującej i skupiającej osoby zainteresowane zielenią, ochroną środowiska i kwestiami klimatycznymi.

Mieszkańcy, którzy są zainteresowani udziałem w projekcie, mogą zgłosić swoje chęci do 8 października.

Jednak nie wszystkie strony są przekonane do projektu „Green Lab Toruń”. Organizacje pozarządowe, które reprezentowane były na konferencji prasowej, wyraziły swoje obawy po zakończeniu spotkania mediów z władzami miasta Torunia. Regina Strzemeska z koalicji „Wpływamy na Toruń”, mówiła o projekcie jako o kolejnej platformie dialogu, która może okazać się fikcyjna i nie przynieść konkretne rozwiązania. Porównała to do działań zespołu ds. adaptacji miast do zmian klimatu, które według niej są przykładem tzw. greenwashingu.