Zakończenie letniej przerwy i powrót na uczelnię: Inauguracja roku akademickiego 2023/24 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika

Dla studentów kończy się czas letnich wakacji, następuje moment powrotu do rytmu akademickiego. W związku z tym, Uniwersytet Mikołaja Kopernika ujawnił szczegóły dotyczące ceremonii inauguracji nowego roku akademickiego 2023/24.

Pierwszy październik tego roku przypada na niedzielę, a więc rozpoczęcie roku akademickiego odbędzie się nieco później – w poniedziałek. Zgodnie z tradycją, o godzinie 10:15, członkowie Senatu UMK złożą hołd Mikołajowi Kopernikowi, składając kwiaty pod jego pomnikiem na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Wydarzenie to będzie miało miejsce przy dźwiękach toruńskiej orkiestry wojskowej, która zagra hymn narodowy oraz pieśń uniwersytecką „Gaudeaums igitur”.

Następnie, o godzinie 11:00, melodia „Gaudeaums igitur” zabrzmi ponownie – teraz już z wokalizacją – w Auli UMK znajdującej się przy ulicy Gagarina 11. Przemówienie wygłosi ówczesny rektor uczelni, prof. dr hab. Andrzej Sokala. Po przemówieniu nastąpi immatrykulacja, czyli symboliczne przyjęcie studentów pierwszego roku do społeczności akademickiej. Na zakończenie, ślubowanie złożą również uczniowie i uczennice rozpoczynający naukę w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym.

W trakcie uroczystości zostaną wręczone nagrody dla najbardziej wybitnych absolwentów, studentów, sportowców oraz uczniów ULO. W tym roku planowane jest również nadanie specjalnego wyróżnienia za propagowanie dobrego imienia UMK poza granicami kraju. Inauguracyjny wykład zatytułowany „Studiowanie w czasach sztucznej inteligencji” wygłosi wybitny naukowiec, prof. dr hab. Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

Cała ceremonia będzie dostępna do obejrzenia na żywo w internecie.