Porozmawiajmy o honorowym oddawaniu krwi: Jak jeden człowiek może pomóc drugiemu w Toruniu

Mimo fenomenalnego rozwoju medycyny, naukowcy nie zdołali do tej pory wynaleźć substancji, która mogłaby całkowicie zastąpić krew człowieka. Tego typu wydarzenia przypominają nam o tym fakcie. W najbliższy czwartek, dokładnie 15 lutego, mieszkańcy Torunia będą mieli okazję uczestniczyć w akcji honorowego oddawania krwi. Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Bydgoszczy przyjedzie tego dnia na plac Teatralny, bezpośrednio przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu.

Piotr Całbecki, marszałek regionu, podkreśla istotność takich działań. Zwraca się z prośbą do wszystkich zdolnych do oddania krwi, aby wzięli udział w akcji. Przekonuje, że krew jednej osoby może uratować życie lub zdrowie innej.

Kim można zostać dawcą krwi? Niezmiernie ważne jest to, że osoby zgłaszające się do oddania krwi muszą spełniać pewne specyficzne wymagania. Konieczne jest ukończenie 18 roku życia, ale nie przekroczenie 65. roku życia. Potencjalny dawca musi być zdrowy i nie mieć żadnych objawów infekcji. Ważący mniej niż 50 kilogramów są niestety wyłączeni z tej grupy. Przy zgłaszaniu się do oddania krwi, dawca musi posiadać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość i numer PESEL.

Komfort i bezpieczeństwo dawcy ma ogromne znaczenie dla organizatorów akcji. Dlatego też dawcy muszą przygotować się na oddanie krwi. Przed zabiegiem powinni wypić około 2 litrów płynów (najlepiej wody mineralnej lub soków), być dobrze wyspanym i nawilżonym, a także spożyć lekki posiłek. Starajmy się unikać tłuszczów zwierzęcych w diecie, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również dzień przed oddaniem krwi).

Proces oddawania krwi jest całkowicie bezpieczny – używane są tylko jednorazowe narzędzia, co eliminuje ryzyko zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Dawca zaczyna od wypełnienia ankiety i rejestracji, a następnie pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Samo pobranie krwi trwa od 5 do 10 minut (zazwyczaj pobierana jest jedna jednostka pełnej krwi, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minut odpoczynku. Po tym czasie dawca otrzymuje ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Szczegóły można znaleźć na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.