Pavel V. z Kazachstanu na celowniku wymiaru sprawiedliwości: podejrzany o usiłowanie zabójstwa

22-letni Pavel V., obywatelem Kazachstanu, stoi w obliczu poważnych zarzutów – jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa. Podczas incydentu, który miał miejsce w parku przy ulicy Balonowej w Toruniu, mężczyzna miał zaatakować kobietę nożem. Obecnie jego przyszłość pozostaje niepewna, ponieważ po przeprowadzonej obserwacji psychiatrycznej, ekspert ma wydać opinię na temat jego zdolności do rozumowania i podejmowania decyzji.

Pavel V. miał dokonać napaści na kobietę pracującą w toruńskiej bibliotece 19 września 2022 roku, w godzinach porannych. Ofiara była w drodze do pracy. Ciosy zadane przez atakującego, chociaż nie były niezwykle groźne, spowodowały obrażenia wymagające leczenia krótszego niż siedem dni. Mimo to kobieta przez dłuższy okres po tym traumatycznym zdarzeniu miała problemy z ręką i nie było pewne, jakie są szanse na pełne jej odzyskanie sprawności. Oprócz tego doświadczyła ogromnego szoku emocjonalnego.

Po zatrzymaniu, Pavel V., wtedy 21-latek, został przekazany do prokuratury, gdzie postawiono mu zarzut usiłowania zabójstwa i tymczasowo aresztowano. Jak przekazała nam jego adwokatka, nie był w stanie sensownie uzasadnić swoich działań podczas ataku nożem na przypadkową kobietę. Przypuszcza się, że mogło chodzić o rabunek.

Czy jednak napastnik był poczytalny w momencie zdarzenia? Oczekuje się opinii biegłego na ten temat, która miała być wydana w lipcu. Jak poinformował prokurator Andrzej Kukawski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Toruniu, nadal czekamy na jej otrzymanie.

Prokurator podkreślił również, że śledztwo w tej sprawie „jest na etapie końcowym”. Można więc przypuszczać, że wspomniane badanie psychiczne jest ostatnim elementem procesu, który jest potrzebny śledczym do sformułowania aktu oskarżenia.

Jak już wcześniej wspomniano, podejrzany obcokrajowiec spędził prawie rok za kratami. „Tymczasowe aresztowanie stosowane wobec podejrzanego upływa 22 września bieżącego roku” – informuje prokurator.