Nowy przystanek kolejowy Toruń Katarzynka: wyzwanie dla pieszych

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) ujawniła plany dotyczące otwarcia nowego przystanku kolejowego o nazwie Toruń Katarzynka. Niestety, aby bezpiecznie dostać się na ten przystanek, trzeba będzie przebyć ponad kilometr dodatkowej drogi z uwzględnieniem przepisów ruchu drogowego.

Jakiś czas temu, podczas prezentacji projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 na odcinku Toruń Wschodni – Chełmża”, wartego prawie 145 mln zł netto, PKP PLK ujawniło swoje intencje związane z finalnym etapem tej inwestycji. Ostatnim elementem projektu jest uruchomienie nowego przystanku, który ostatecznie został nazwany Toruń Katarzynka.

Przystanek prawdopodobnie przyciągnie głównie tych, którzy dojeżdżają do Torunia. Po przyjeździe pociągiem, pasażerowie mogliby przesiąść się na tramwaj, który od września ma kursować na trasie Jara i umożliwiać dojazd do centrum miasta. Wszystko to brzmi zachęcająco, ale istnieje jedno poważne „ale”.

Problem pojawia się przy próbie dotarcia do przystanku pieszo. Chociaż stworzono specjalną trasę dla pieszych, aby bezpiecznie przechodzić przez krajową drogę numer 91, trzeba skierować się aż do ronda na skrzyżowaniu ulic Polnej, Celniczej i Grudziądzkiej. To stanowi dodatkowy dystans wynoszący około 1,5 kilometra.

Niestety jest to jedyna sugerowana trasa. Zwróciliśmy się do Miejskiego Zarządu Dróg o możliwość stworzenia przejścia dla pieszych w bardziej dogodnym miejscu. Wiadomo jednak, że pomysł utworzenia przejścia dla pieszych w pobliżu przystanku został omówiony podczas spotkania Komisji Organizacji i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i otrzymał negatywną opinię. Wydaje się zatem, że obecne udogodnienia dla pieszych zostaną utrzymane.