Nowoczesne wyposażenie Wojewódzkiego Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego podnosi bezpieczeństwo wodniaków na Kujawach i Pomorzu

Od początku letniego okresu wakacyjnego w regionie Kujawsko-Pomorskim zanotowano tragiczne utonięcie siedmiu osób. Zespół ratowników WOPR stacjonujący w Kruszwicy przypomina o uniwersalnym, ogólnopolskim numerze alarmowym – 601 100 100. To właśnie na ten numer wpływają zgłoszenia o incydentach nad wodą z terenu całego regionu, co umożliwia natychmiastowe reagowanie i aktywizację niezbędnych środków ratunkowych.

Obecnie, ratownicy z Kujawsko-Pomorskiego mogą się poszczycić nowoczesnymi narzędziami pracy, które znacznie ułatwiają ich działania. Do dyspozycji mają dron do patrolowania plaż, szybką łódź do udzielania pomocy czy specjalistyczne suche skafandry. Tego rodzaju sprzęt stanowi fundament dla efektywnego dbania o bezpieczeństwo wczasowiczów nad wodą.

Maciej Banachowski, prezes Nadgoplańskiego WOPR, podkreśla jak duże znaczenie przywiązują do profilaktyki i patrolowania miejsc, gdzie nie ma stałej opieki ratownika, a ludzie chętnie odpoczywają nad wodą. Jezioro Gopło, największe zbiornik wodny na Kujawach i Pomorzu o powierzchni ponad 21 m2, to miejsce gdzie funkcjonuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego. Dzięki jego działaniu możliwe jest sprawne przeprowadzenie operacji ratunkowych na terenie całego regionu.

Paweł Stanisławski, jeden z ratowników WOPR z Kujawsko-Pomorskiego informuje, że wszelkie zgłoszenia docierające do WCKR w Kruszwicy są natychmiast przekazywane odpowiednim jednostkom. Służba ta działa nieprzerwanie przez całą dobę. Niemniej jednak, ratownicy apelują o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą. Nawet najbardziej zaawansowany sprzęt i najlepsze szkolenia nie zwalniają wczasowiczów od obowiązku ostrożności i unikania kąpielisk bez nadzoru.