Nowoczesne podejście do edukacji artystycznej: Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka

Innowacyjne warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży są starannie przygotowywane przez zespół dziewięciu doświadczonych artystów-pedagogów. Zajęcia te dostępne są dla uczestników w wieku od pięciu do osiemnastu lat. Dodatkowo, instytucja kultury marszałkowskiej proponuje Sobotnie Poranki Plastyczne, które dedykowane są dzieciom w wieku od 3 do 5 lat i umożliwiają wspólne spędzanie czasu z rodzicami czy dziadkami.

W ciągu ubiegłego roku, wszystkie pracownie dydaktyczne oferowały łącznie 630 sesji twórczych, które przyciągnęły 9 400 entuzjastów sztuki.

Na dodatek, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka prowadzą także innowacyjne programy edukacyjne – możliwe dzięki wsparciu samorządu województwa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki tej ofercie, instytucja dotyka małych społeczności kulturalnych, osób niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzieży z różnorodnych środowisk społecznych.

Jednym z wyróżników instytucji są międzynarodowe konkursy plastyczne, które przyciągają prace z całego świata. Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży jest organizowane od połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Na najbliższą edycję biennale w 2023 roku, nadesłano już 5 tysięcy prac z 30 różnych krajów. Przy okazji konkursu i wystawy, odbywają się również warsztaty artystyczne.

W tym roku, Galeria planuje 22. Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pod hasłem „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”. Głównym celem tego cyklicznego, co dwa lata, wydarzenia jest promowanie zainteresowania najmłodszych ochroną przyrody i dbałością o środowisko naturalne. Z całego świata napływają prace młodych twórców, ukazujące ich wrażliwość i kreatywność.

Galeria posiada największą w Europie kolekcję dziecęcej twórczości, liczącą pół miliona prac pochodzących z ponad stu krajów. Bogate archiwum pozwala na organizację czasowych wystaw, gdzie prezentowane są najbardziej interesujące dzieła młodych artystów. W ubiegłym roku (2023) aż 12 tysięcy osób odwiedziło dwadzieścia dwie takie wystawy. Nowe pomieszczenia w Młynie Kultury służą jako miejsce prezentacji i przechowywania prac.

W skrócie, Galeria Dziecka w 2023 roku to: 2 lokalizacje, 630 warsztatów, 9 400 uczestników, 22 wystawy czasowe, 12 000 widzów i pół miliona prac w zbiorach.