Gwałtowne załamanie pogody w Toruniu spowodowane cyklonem Jasper

Torunianie powinni przymocować swoje kapelusze, gdyż zbliża się do miasta cyklon o nazwie Jasper. Prognozy wskazują, że uderzy on wieczorem, przynosząc ze sobą intensywne opady deszczu i znaczące załamanie pogody.

W ciągu dnia sytuacja pogodowa nie wydaje się jeszcze dramatyczna. Pomimo obecności chmur, mieszkańcy mogą liczyć na kilka przejaśnień i widoczność słońca. Temperatura powinna wynieść maksymalnie 7 stopni Celsjusza, jak przewiduje Rafał Maszewski, lokalny ekspert meteorologiczny, który dodaje, że pomimo to aura będzie generalnie chłodna. Zachodni wiatr może okazjonalnie zwiększać swoją prędkość, a stabilne ciśnienie atmosferyczne ma spaść dopiero wieczorem. Warunki biometeorologiczne jednak będą sukcesywnie się pogarszać.

Ostrzeżenie dotyczy nie tylko Torunia, ale całego kraju – cyklon Jasper nadchodzi do Polski i jego wpływ odczujemy wieczorem. Charakterystyczne dla niego będą intensywne opady deszczu (choć w niektórych częściach kraju spodziewany jest śnieg), które znacząco utrudnią poruszanie się po mieście. Wskazane będzie więc zabezpieczenie się parasolem, zarówno dziś, jak i jutro. Dodatkowo należy spodziewać się silnych porywów wiatru.

Według prognoz, poprawa pogody nastąpi dopiero w środę. Tego dnia słońce przebije się przez chmury i zacznie dominować nad miastem. Niestety, w kolejnych dniach przewiduje się powrót do pochmurnej aury z okresowymi deszczami. Jeżeli chodzi o temperatury, to jutro ma nastąpić ocieplenie z wartościami do 11 stopni Celsjusza na termometrach, jednak potem ponownie spodziewane są jednocyfrowe wyniki.