Czterdzieści drugi finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Toruniu: 800 wolontariuszy, cztery sztaby i mnóstwo dobroci

28 stycznia 2024 roku, w niedzielne popołudnie, miasto Toruń tętniło życiem, kiedy to odbywał się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cztery toruńskie centra koordynacyjne zorganizowane na ten cel intensywnie działały, angażując do pomocy ponad 800 entuzjastycznych wolontariuszy.

Słowa wdzięczności dla wszystkich zaangażowanych w event wygłosił prezydent miasta Torunia, Michał Zaleski. Podkreślił wagę dobra, które zostało uczynione dla chorych poprzez działalność WOŚP. Wyraził swoją radość z wysokiego poziomu organizacji finału we własnym mieście oraz podziękował wszystkim toruniankom i torunianom za wsparcie finansowe WOŚP. Ponadto zaprosił wszystkich na kolejną edycję za rok.

„Tu wszystko gra OK!” – pod takim hasłem przeprowadzono tegoroczny finał. Celem była zbiórka na zakup sprzętu diagnostycznego i rehabilitacyjnego dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W tym roku oprócz trzech tradycyjnych toruńskich sztabów, które znajdowały się przy Hufcu ZHP na Placu św. Katarzyny 9, III Liceum Ogólnokształcącym im. Samuela B. Lindego na ul. Raszei 1 i Szkole Podstawowej nr 1 na ul. Wielkie Garbary 9, dołączył czwarty sztab zlokalizowany przy Placówce Wychowawczo-Opiekuńczej Młody Las na ul. Sienkiewicza 12/3.

Wiele atrakcji dla mieszkańców przygotowano na Rynku Staromiejskim. Oprócz koncertów, w których wystąpili między innymi młodzi artyści z Młodzieżowego Domu Kultury i OPP „Dom Harcerza”, Przedszkola Miejskiego nr 1 w Toruniu oraz doświadczeni wykonawcy tacy jak Lila Laskowska, Nikola Raczko, Orkiestra Wojskowa, Sara Pach, Bezpresja, Revolt Act, Michał Dawidko, Nur’t, Kobranocka i Tabu, działało także WOŚP-owe miasteczko. Tam można było znaleźć punkt DKMS, miejsce przeprowadzania licytacji, stoisko Straży Miejskiej i żołnierzy amerykańskich oraz interaktywne stoisko Młyna Wiedzy, który ogłosił licytację na nazwę Wahadła Foucaulta. Dodatkowo, były organizowane różne akcje, takie jak „wielka ściskawa” czy wiosłowanie na ergometrach.

Obecnie trwa intensywne zliczanie zebranych środków. Wstępne wyniki z godziny 20:00 pokazują, że w toruńskim sztabie głównym przy Hufcu ZHP udało się zebrać łącznie 355.163 zł (w tym 283.000 zł z puszek i 72.163 zł za pomocą e-skarbonki), w III LO im. Lindego – 213.130 zł (w tym 190.000 zł z puszek i 23.130 zł za pomocą e-skarbonki), w SP nr 1 – 231.067 zł, natomiast w Placówce Młody Las – 42.128 zł (w tym 35.545 zł z puszek i 6.583 zł za pomocą e-skarbonki).