Bezobsługowe parkingi Park&Ride dostępne dla kierowców przy ulicach Olimpijskiej i Dziewulskiego od 21 listopada

Od wtorku, 21 listopada, o godzinie 12:00 parkingi typu Park&Ride przy ulicach Olimpijskiej i Dziewulskiego zostaną otwarte dla użytkowników. Zakończono już prace związane z konfiguracją urządzeń informatycznych, które zapewniają bezobsługowe korzystanie z tych parkingów. Dzięki temu kierowcy będą mogli komfortowo skorzystać z miejskiego systemu parkowania oraz korzystać jednocześnie z komunikacji miejskiej.

Obiekty Park&Ride mieszczą się na dwóch lokalizacjach – przy ulicy Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38. W sumie oferują prawie 440 miejsc parkingowych. Ich atutem jest lokalizacja – bezpośrednie sąsiedztwo z pętlami autobusowymi i tramwajowymi pozwala na parkowanie samochodu i korzystanie z komunikacji miejskiej za niewielką opłatą. To oszczędność czasu i paliwa, które mogłoby zostać zużyte na poszukiwanie wolnego miejsca parkingowego. Na przykład podczas zwiedzania Starówki, nie musisz nerwowo zerkać na zegarek obawiając się, że koniec czasu parkowania zbliża się nieubłaganie. Za niewielką opłatą, Twoje auto może pozostać na parkingu Park&Ride nawet przez całą dobę.

Parking przy ulicy Dziewulskiego 38 jest parkingiem dwupoziomowym. Na poziomie zero znajdują się pętla autobusowa, pomieszczenia socjalne oraz punkt sprzedaży biletów MZK. Parking posiada łącznie 222 miejsca, w tym 20 na zewnątrz terenu parkingu. Znajdują się tu także 4 stacje ładowania do aut elektrycznych i 8 miejsc przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Parking jest monitorowany przez 39 kamer i wyposażony w toalety.

Trzykondygnacyjny parking przy ulicy Olimpijskiej dysponuje 217 miejscami parkingowymi, w tym 4 miejscami z ładowarkami do aut elektrycznych oraz 5 miejscami dla osób niepełnosprawnych. Na terenie obiektu zamontowano 38 kamer monitoringu oraz znajdują się tu toalety. W obu tych parkingach zainstalowano systemy pokazujące ilość wolnych miejsc, system informacji pasażerskiej oraz samoobsługowe kasy biletowe. Wszystkie te udogodnienia są monitorowane przez kamery LPR z systemem rozpoznawania tablic rejestracyjnych.

Parkingi Park&Ride są publiczne, ogólnodostępne i nie są strzeżone. Można na nich pozostawić pojazd maksymalnie przez 24 godziny od momentu wjazdu. Zasada ta nie ma zastosowania, jeśli wykupi się bilet turystyczny, który jest ważny przez 72 godziny. Parkingi są dostępne 7 dni w tygodniu, całą dobę, za wyjątkiem przerw technicznych. Informacje o terminie i godzinach przerw technicznych będą dostępne na parkingach oraz na stronie internetowej zarządzającego obiektem.

W porównaniu do Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania korzystanie z parkingów Park&Ride jest znacznie tańsze. W strefie płatnego parkowania za całodniowe parkowanie trzeba zapłacić od 17 zł do 65,9 zł, a na parkingach Park&Ride dobowy bilet dla dwóch osób to koszt 6,8 zł, a dla sześciu osób – zaledwie 11 zł. Bilety parkingowe P&R uprawniają nie tylko do korzystania z parkingów, ale także do wielokrotnych przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej przez cały dzień.