249 przejść dla pieszych w województwie znacznie zwiększy swoje bezpieczeństwo

Marszałek Piotr Całbecki oficjalnie rozpoczął nowy program mający na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich. Inauguracja programu odbyła się w Dębinach, które znajdują się w powiecie toruńskim. Na finansowanie tego przedsięwzięcia zarezerwowano łącznie 30 mln złotych, co pozwoli na realizację szeregu inwestycji, wśród których znajdzie się przebudowa niebezpiecznych skrzyżowań.

Piotr Całbecki, marszałek województwa, zaznaczył, że każdego roku około stu kilometrów dróg wojewódzkich jest modernizowanych. Bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu jest dla niego priorytetem, dlatego zdecydowano się na wprowadzenie programu, który umożliwi doposażenie wojewódzkich tras w doświetlone przejścia dla pieszych i przystanki autobusowe.

14 marca, jako część nowo uruchomionego programu, otwarto nowe oświetlone przejście dla pieszych na drodze wojewódzkiej nr 553 w Dębinach. W ramach całego pakietu inwestycji, planowane jest doświetlenie 249 przejść dla pieszych i 27 przystanków. W wielu miejscach zostaną dobudowane fragmenty chodników, a także zamontowane wyświetlacze prędkości pojazdów w pobliżu placówek oświatowych.

Inwestycje zostaną zrealizowane na wielu trasach, między innymi na drodze wojewódzkiej nr 241 (odcinek Kcynia – Tuchola), drodze wojewódzkiej nr 251 (odcinek Żnin – Inowrocław) czy drodze wojewódzkiej nr 553 (odcinek Toruń – Wybcz). Na te cele samorząd województwa zarezerwował 30 mln złotych, z czego połowa środków pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Planowany termin zakończenia całego programu to koniec przyszłego roku.

Beata Krzemińska, rzecznik marszałka województwa, podkreśla, że wcześniej uruchomiono program likwidacji miejsc niebezpiecznych. W jego ramach przeprowadzona zostanie przebudowa dwudziestu trzech skrzyżowań za kwotę 72 milionów złotych. Dodaje również, że na modernizację dróg wojewódzkich na najbliższe lata samorząd województwa przeznaczy 2 miliardy złotych.

W ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 (FEdKP 2021-2027), programu regionalnego nowej perspektywy, na inwestycje drogowe, w tym m.in. regionalny program budowy obwodnic, przeznaczy 136 mln euro. Dodatkowo wykorzystane zostaną również zdobyte dofinansowanie centralne – około 170 mln zł na obwodnice i około 450 mln zł na rozbudowę innych dróg. Obecnie na drogach wojewódzkich prowadzone są inwestycje i remonty o wartości blisko pół miliarda złotych.