170. rocznica pomnika Mikołaja Kopernika: tajemnice i ciekawostki

Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu, mimo swojego 170-letniego stażu, nie przestaje zaskakiwać pełnym tajemnic smakiem historii. Tę istotną rocznicę uczczono w środę, a okazję do zgłębienia tajników jednej z najważniejszych atrakcji Torunia mieli uczniowie lokalnych szkół, biorący udział w specjalnym wydarzeniu, które miało miejsce w Dworze Artusa.

Staromiejski Rynek, na którym góruje rzeźba wielkiego astronoma, symbolizująca jego sformułowanie „Ruszył Słońce, wstrzymał Ziemię”, to miejsce wręcz obowiązkowe dla każdego turysty odwiedzającego miasto. Pomnik ten jest niewątpliwym punktem zainteresowania dla setek mieszkańców i turystów przechodzących obok niego codziennie. Nawet najmłodsi są świadomi wielkości postaci, którą upamiętnia monument.

Wbrew powszechnej opinii jednak, wielu mieszkańców miasta nie jest świadomych tajemnic skrywanych przez statuę tego znakomitego astronoma. Jedna z nich dotyczy samej lokalizacji monumentu, który początkowo miał być umieszczony w miejscu studzienki Flisaka. Jak opowiadał Michał Targowski, historyk z Towarzystwa Miłośników Torunia oraz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ostateczne usytuowanie pomnika było zainspirowane przekonaniem, że to właśnie Kopernik stworzył toruńskie wodociągi – dlatego pomnik stanął tam, gdzie niegdyś znajdowała się studzienka wodociągowa.

Wielu także zdziwić może strój astronoma przedstawiony na pomniku. Nie jest to tradycyjny średniowieczny ubiór, a raczej antyczny – nawiązujący do wartości cenionych przez Kopernika. Kolejną ciekawostką są wąsy astronoma, które zostały odkryte dopiero podczas gruntownego czyszczenia pomnika przed wizytą papieża w Toruniu w 1997 roku. Okazało się, że oprócz głównych wąsów, Kopernik ma jeszcze jeden, drobniejszy „wąsik”. To jeden z nielicznych przykładów przedstawienia Kopernika z takim dodatkiem na świecie i nie wiadomo skąd pochodzi ten szczegół – zauważa Michał Targowski.

Wszystkie te tajemnice i wiele innych mogły poznać dzieci uczestniczące w spotkaniu zorganizowanym z okazji 170. rocznicy powstania pomnika Mikołaja Kopernika. Zainteresowanie astronomem i jego historią było ogromne.