Wyczekiwane upały nadciągają na Toruń, a z nimi gwałtowne zjawiska meteorologiczne

Toruń przygotowuje się na falę upalnego powietrza, która ma przynieść temperatury sięgające i przekraczające 30 stopni Celsjusza. To będą pierwsze tak wysokie temperatury w tym roku w tym mieście. Toruńskie termometry niebawem wskażą wartości, które do tej pory nie były notowane.

Rozpoczynamy odliczanie dni do początku upałów, które mają rozpocząć się od czwartku, 27 czerwca. W naszym mieście toruńskie termometry wskażą po raz pierwszy w tym roku aż 30 stopni Celsjusza. Temperatura ta, a nawet wyższa będzie utrzymywać się co najmniej do następnej niedzieli. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenie drugiego stopnia (o pomarańczowym kolorze) przed upałami dla Torunia i okolic na ten okres.

Synoptycy przewidują od czwartku do niedzieli głównie słońce. Wyjątkowo wysoka temperatura oznacza, że żar będzie intensywnie dochodził z nieba. Przewidywane są również gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Szczególnie niepokojące mogą być warunki atmosferyczne w weekend.

Upały i burze pojawia się dopiero za kilka dni. Tymczasem, dzisiaj mimo chłodnego poranka, temperatura popołudniu wzrośnie do maksimum 22 stopni Celsjusza. Na niebie będą dominować chmury, ale raczej nie przyniosą one opadów deszczu. Słońce będzie pojawiać się od czasu do czasu. Wiatr będzie słaby do umiarkowanego z północy. Ciśnienie atmosferyczne utrzyma się na stabilnym poziomie, a warunki biometeorologiczne są korzystne.

– Do wtorku pozostaniemy w powietrzu polarno-morskim, stąd okresami więcej chmur i jeszcze bez odczuwalnego gorąca. Noce w łagodnym stopniu chłodne – mówi Rafał Maszewski, meteorolog i twórca serwisu internetowego pogodawtoruniu. We wtorek termometry pokażą 24 stopnie, w środę 28 stopni Celsjusza, a od czwartku wspomniane upały, czyli 30 stopni i więcej.