Planowany most śródmiejski w Toruniu – nowa propozycja dla sieci tramwajowej

Rozważane jest powiększenie infrastruktury miejskiej Torunia o kolejny most. Szczegół, który czyni tę informację wyjątkową, polega na planach umożliwienia przejazdu przez niego tramwajów. Początkowe oszacowania sugerują, że suma potrzebna na realizację tego projektu wynosiłaby setki milionów złotych.

Paweł Gulewski, aspirujący do roli prezydenta Torunia, stawia przed mieszkańcami propozycję budowy mostu śródmiejskiego. Tego typu konstrukcja umożliwiłaby tramwajom dotarcie na lewobrzeże miasta już za kilka lat. Planowane jest, że to właśnie przez ten most będą kursować tramwaje.

Pan Gulewski twierdzi, że budowa mostu śródmiejskiego jest kluczowa dla dalszego rozwoju sieci tramwajowej na lewym brzegu rzeki. Jeśli zostanie wybrany na stanowisko prezydenta miasta, będzie to jedno z jego priorytetowych zapytań do urzędu miasta. Jego ekipa obecnie analizuje potoki komunikacyjne, uzasadnienie dla budowy mostu oraz potencjalne miejsca jego lokalizacji.

Według aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, miejsce, w którym miałby powstać most, to obszar w pobliżu ronda placu Pokoju Toruńskiego. Korytarz komunikacyjny i dojazd z północy są już tam zabezpieczone, a od południa dostęp zapewnia ulica Łódzka. To właśnie w tej lokalizacji, zdaniem Gulewskiego, powinien powstać nowy most.

Gulewski wskazuje, że jako prezydent miasta zleciłby wykonanie specjalistycznych analiz funkcjonalnych i dynamicznych. Tego typu badania miałyby potwierdzić wybór lokalizacji dla nowej przeprawy i umożliwić rozpoczęcie prac. Jego zdaniem, inwestycja w most śródmiejski jest jedyną opcją na poprawę komunikacji między prawym a lewym brzegiem miasta przy pomocy ekologicznej infrastruktury tramwajowej, która stanowi lepszą alternatywę dla transportu drogowego.