JAKA PODŁOGA NA OGRZEWANIE… PODŁOGOWE?

Jakie wykończenie podłogi zastosować w przypadku systemu ogrzewania podłogowego działającego pod ostateczną okładziną nadającą pomieszczeniom klimatu i estetyki? Często bywa, że inwestorom nie łatwo sprostać powyższemu dylematowi i wybrać szybko i sprawnie odpowiednie rozwiązanie. Wszak chodzi nie tylko o to, aby było pięknie, ale również ekonomicznie, ekologicznie i praktycznie – i to najlepiej przez dłuuugie lata.

Materiały i instalacja systemu ogrzewania podłogowego są o około 30% droższe niż system konwencjonalny jednak rozkład ogrzanego przez „podłogówkę” powietrza pozwala na odzyskanie tej różnicy w cenie zakupu i montażu, a także dalsze oszczędności w rachunkach za wykorzystaną do ogrzewania energię. Oczywiście może tak być pod warunkiem, że budynek, w którym system działa jest maksymalnie pozbawiony wad, które mogą powodować straty ciepła oraz pod warunkiem, że po dwóch, trzech lub dziesięciu latach nie dojdzie do awarii jakiegoś elementu ogrzewania zabetonowanego w posadzce. Wymiana lub naprawa jakiegokolwiek elementu ogrzewania pod podłogą to spory problem generujący koszty i wyłączający całe pomieszczenie z użytkowania i ogrzewania na czas naprawy.

Plusem popularnej „podłogówki” jest estetyka (brak wiszących na ścianie kaloryferów), równomierne ogrzewanie przestrzeni pomieszczeń i korzystniejsza cyrkulacja ogrzanego powietrza.

Temperatura elementów grzewczych jest dużo niższa (26 stopni Celsjusza) w przypadku „podłogówki” niż w przypadku tradycyjnego systemu – kaloryfery nagrzewają się nawet do 60 stopni Celsjusza.

Wracając do sedna i do wyboru wykończenia podłogi warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

1. Opór cieplny materiałów.

Najmniejszy opór cieplny wykazują materiały zwarte o dużej gęstości, a takim są bez wątpienia okładziny kamienne lub podobne (np. terakota), a także sztuczne materiały jak kompozyt, winyl, specjalne wykładziny. Jest jednak małe ale. Przy obecnie stosowanych podziałach konsumpcji energii na taryfy podłogi, które akumulują ciepło,  można wykorzystać do oszczędzania, umiejętnie sterując poborem energii na pracę pompy ciepła i magazynowaniem ciepła w jastrychu.

2. Właściwości fizyczne poza sezonem grzewczym.

Pamiętając, że sezon grzewczy trwa około pół roku pamiętajmy, że drugie pół roku ciepło nie będzie grzać nas od posadzki. Przy zastosowaniu płytek lub kamienia na podłodze ciężko będzie nam przespacerować się bosą stopą na poranną kawę w okresie wiosenno-letnim. Tutaj idealna będzie podłoga drewniana, która wolno reaguje na zmiany temperatury otoczenia i podczas opisanej powyżej przechadzki ogrzeje nasze bose stopy ciepłem zgromadzonym poprzedniego dnia.

3. Wrażliwość na skoki temperatury posadzki i zmiany wilgotności.

Ten punkt można w ogóle pominąć jeśli planujemy stosować się do wytycznych producentów systemów ogrzewania podłogowego i materiałów stosowanych do wykończenia takich podłóg, a także dbać o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli system ogrzewania nie nagrzeje posadzki powyżej temperatury 27 stopni, co przełoży się na idealną temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu, to żaden materiał wykończeniowy nie ucierpi.

Amatorzy tropików, kiepskiego samopoczucia w wysuszonym powietrzu, parzenia własnych stóp o posadzkę i wysokich rachunków za ogrzewanie powinni jednak skorzystać z materiałów kamiennych i podobnych do wykończenia swojej podłogi.

 4. Możliwość odnowienia podłogi bez wymiany elementów.

Jedynym materiałem podłogowym pozwalającym na odnowienie bez konieczności wymiany jest drewno lite lub warstwowe z powierzchnią użytkową o grubości co najmniej 3 mm. Renowacja takiej podłogi po kilkunastu latach pozwala na całkowitą zmianę jej oblicza przy minimalnych kosztach. Jest też dużo mniej uciążliwa niż wymiana podłogi z kamienia, terakoty lub materiałów sztucznych takich jak panele laminowane, winylowe lub wykładziny.

Jest dylemat. Jest jednak w czym wybierać i z tego należy się cieszyć. Ważne, aby wziąć pod uwagę własne przyzwyczajenia, preferencje, styl życia, estetykę i marzenia. Spełnienia marzeń zatem życzymy, nie tylko w zakresie wyboru podłogi 🙂 Zapraszamy po więcej informacji na naszej stronie https://interno-torun.pl/