Budowa nowoczesnej szkoły i przedszkola w Toruniu szybko postępuje

Na ulicy Strzałowej w Toruniu nieustannie toczą się intensywne prace budowlane przy realizacji projektu szkoły i przedszkola. Według ostatnich informacji uzyskanych od Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia, do teraz ukończono już ponad 71% wszystkich planowanych działań.

Pierwszy etap prac przewiduje wzniesienie kilku budynków o sumarycznej powierzchni użytkowej 9125 m2. Zostanie tam zlokalizowana Szkoła Podstawowa (budynek A i C) o powierzchni 6021 m2, trzykondygnacyjny, częściowo podpiwniczony obiekt z płaskim dachem. Szkoła będzie wyposażona w salę sportową o wymiarach 30 x 18 m i widownią na 64 miejsca, której powierzchnia wyniesie 1114 m2. W ramach tego samego etapu powstanie także Przedszkole (budynek B) z kuchnią i stołówką o powierzchni 1397 m2 oraz dwukondygnacyjna Mediateka (budynek E) będąca filią Książnicy Kopernikańskiej o powierzchni 593 m2.

W drugiej fazie prac zaplanowano konstrukcję budynku D, w którym znajdzie się pływalnia o powierzchni użytkowej 1849 m2. Budynek ten będzie częściowo jedno-, a częściowo dwukondygnacyjny, w pewnej części podpiwniczony, z płaskim dachem i niecką basenową o wymiarach 25 x 12,5 m oraz widownią na 64 osoby.

Szkoła będzie zdolna do obsługi 32 klas, po cztery w każdym roczniku, co daje możliwość edukacji dla 800 uczniów. Przedszkole będzie mogło natomiast przyjąć 200 dzieci, rozmieszczonych w 8 oddziałach. Obiekty zostaną zbudowane przy użyciu tradycyjnych technologii: murowane ściany wzmocnione trzpieniami żelbetowymi i monolityczne stropy żelbetowe. Sala gimnastyczna zostanie pokryta dachem o konstrukcji z drewna klejonego. Wszystkie budynki będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Projekt zakłada budowę obiektów o niskim zużyciu energii. Plany obejmują instalację modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 115 kWp, oświetlenie LED, system odzyskiwania ciepła z wentylacji mechanicznej i wykorzystanie deszczówki do utrzymania terenów zielonych.

Plan zagospodarowania przestrzeni przewiduje parking dla 18 samochodów, w tym dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych, ogrodzenia, chodniki, drogi pożarowe, place zabaw, boisko sportowe, bieżnię o czterech torach, altany na śmieci i wiaty na rowery mogące pomieścić 60 jednośladów. Teren będzie też wyposażony w ławki, kosze na śmieci i oświetlenie zewnętrzne.

Za realizację inwestycji odpowiada firma STRABAG Sp. z o.o. Wartość kontraktu wynosi 76 811 136 zł. Projekt jest dofinansowany kwotą 65 mln zł (84,6%) z Rządowego Funduszu Polski Ład (promesa wstępna została otrzymana przez Gminę Miasta Toruń 14 czerwca 2022 r.). Wkład własny gminy wynosi 11 811 136,05 zł (15,4%). Umowa przewiduje realizację inwestycji w terminie 24 miesięcy od 25 listopada 2022 r. do 25 listopada 2024 r., jednak wykonawca zaproponował skrócenie tego terminu do 30 czerwca 2024 r. Na chwilę obecną zaawansowanie budowy to już 71%.