Walka z wielkim pożarem na terenie gminy Obrowo koło Torunia. Helikopter wspiera działania strażaków

Mocne podmuchy wiatru i panująca susza przysparzają kłopotów. W dniu dzisiejszym, tj. 17 maja, doszło do wybuchu pożaru na obszarze leśnym w gminie Obrowo. Płomienie objęły szeroki obszar.

Przykra wiadomość o pożarze dociera do nas 17 maja. O godzinie 11:47 strażacy dostali informację o wybuchu ognia w lasach między Obrowem a Zimnym Zdrójem. Ze zgromadzonych przez nas wiadomości wynika, że płomienie skonsumowały teren o powierzchni niemal jednego hektara.

Z nad ogniem wznoszący się gęsty dym można dostrzec nawet z odległości kilku kilometrów. Na miejscu zdarzenia obecnie angażuje się 10 jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz helikopter gaśniczy. – Na miejscu mamy 10 zastępów. Spaleniu uległo blisko hektar leśnej roślinności – informuje nas mł. bryg. Aleksandra Starowicz, reprezentująca Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Sytuacja jest poważna. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zagrożenie pożarem lasów na terenie całego kraju znacznie wzrosło w związku z panującą suszą. Na przestrzeni ostatniego dnia w Polsce miało miejsce aż 147 pożarów lasów. Przyczyniającą się do tego sytuacji jest surowa ściółka, która jest najbardziej podatna na zapłon.

W naszym regionie zagrożenie pożarowe osiągnęło najwyższy, oznaczony jako ekstremalny, poziom. Alarmujące dane podaje również Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, gdzie stopień zagrożenia pożarem lasów oceniany jest na trzeci, najwyższy, stopień w skali trzystopniowej. Poza tym, nie sprzyja nam silny wiatr, który sprzyja rozprzestrzenianiu się płomieni.

Nie można zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas suszy. Należy pamiętać o zakazie używania ognia w lesie oraz palenia ognisk i grillów, a także o ograniczeniu dojazdu samochodem do lasu. W momencie zauważenia pożaru, należy natychmiast powiadomić służby dzwoniąc na numer alarmowy 112.