Uhonorowanie osób, które przyczyniają się do rozwoju Torunia – Gala Nagród Prezydenta Miasta

Podczas uroczystej gali, która miała miejsce 21 marca 2024 r. w Dworze Artusa, Prezydent Torunia, Michał Zaleski uhonorował wybitne osoby, które swoją pracą i zaangażowaniem w latach 2022-2023 onieśmielili dobrobyt Torunia i jego mieszkańców. W sumie przyznano 27 nagród i 24 wyróżnienia w 13 kategoriach.

Nagrody Prezydenta Miasta Torunia są formą uznania dla osób, które swym zaangażowaniem przyczyniają się do promowania miasta na krajowej lub międzynarodowej arenie. W 2024 roku, oprócz nagród, przyznano również specjalne wyróżnienia. Kandydatury do nagród zgłaszane są przez mieszkańców miasta, którzy składają odpowiednio uzasadnione wnioski do Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Torunia.

Podczas ceremonii wręczenia tych prestiżowych wyróżnień, prezydent Michał Zaleski wygłosił mowę, podkreślając ważność osiągnięć laureatów dla miasta Torunia. Dodatkowo wręczył dwa najwyższe odznaczenie prezydenckie – Medal Honorowy „Thorunium”. Otrzymali go Aleksandra Łukomska-Smulska i Profesor Andrzej Sokala za ich znaczący wkład w rozwój miasta.

Wśród laureatów znaleźli się przedstawiciele różnych dziedzin, od biznesu, nauki, przez edukację, obywatelstwo, zdrowie, aż po kulturę i turystykę. Należą do nich m.in. Anna Frelik, Michał Piszczek, Marianna Wójcik czy Anna Kalinowska z kategorii „PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ I EKONOMIA SPOŁECZNA” oraz Oliwia Raniszewska, Czesław Stawikowski czy dr hab. Grażyna Barbara Dąbrowska z dziedziny nauki. Wyróżnione zostały także osoby szczególnie aktywne na polu edukacji młodzieży jak Emilia Majewska czy Piotr Jagielski oraz te, które odznaczają się postawą obywatelską i ofiarnością jak Grażyna Kowalska czy Katarzyna Brożek.

Laureatami w kategorii ochrona zdrowia byli m.in. Barbara Łukawska, Aleksandra Ruszczak czy lek. Anna Grochal. Osoby takie jak Barbara Sękowska-Reinke, Jan Huzakowski czy Elżbieta Skerska zostały nagrodzone za ochronę dziedzictwa narodowego. W dziedzinie kultury wyróżniono Michała Hajduczenię, Agnieszkę Stępowską, Janinę Mazurkiewicz czy dr Tomasz Markiewka. Nagrody za promocje miasta otrzymali Marcin Treichel, Bartłomiej Witkowski, Andrzej Szmak i Daniel Pach, a za ochronę środowiska naturalnego Sylwia Jaroszewicz-Burczyńska czy Władysław Kołybski.

Osoby sportowe takie jak Michał Gordon, Zdzisław Raczyński czy Anna Kulczyńska również nie pozostały niezauważone. W turystyce nagrodę zdobyli Dorota Swobodzińska i Zdzisław Preisner. Dziedziną specjalną był działalność na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy, gdzie wyróżniono Weronikę Miler, Łukasza Otrembę i Roberta Fraszko oraz zespół: Wiesław Winiarski, śp. Jerzy Bańkowski, Przemysław Bańkowski