Toruń stanie się miejscem zmagania globalnych talentów skrzypcowych podczas 6. Festiwalu i Konkursu imienia Karola Lipińskiego

Prosto z serca Polski, Toruńska Orkiestra Symfoniczna ma zaszczyt zaprosić na wyjątkowe muzyczne święto – 6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy noszący imię Karola Lipińskiego. Zaczynając od 20 września, aż do finału 6 października podczas wielkiego Koncertu Laureatów, miasto Toruń przemieni się w centrum dla znakomitych skrzypków z całego świata. Jest to wydarzenie o ogromnej renomie, które co roku przyciąga niezwykle utalentowanych młodych muzyków, chcących podjąć rywalizację na międzynarodowej arenie. W tym roku honorowym przewodniczącym jury będzie prof. Daniel Stabrawa, którego osoba jest uosobieniem pasji do muzyki i doskonałości – przez 35 lat był koncertmistrzem Filharmoników Berlińskich.

Początki Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego sięgają 2007 roku, kiedy to odbyła się jego pierwsza edycja. Od tamtej pory, konkurs ewoluował, a kolejna odsłona miała miejsce już trzy lata później. W 2013 roku, wydarzenie wzbogaciło się o towarzyszący festiwal skrzypcowy, który okazał się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Znajomi skrzypiec mogli nie tylko śledzić przebieg konkursu, ale także uczestniczyć w koncertach i innych imprezach dodatkowych.

Od 2019 roku wydarzenie nosi pełną nazwę Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego – nawiązujące do wybitnego polskiego kompozytora, pedagoga i niezapomnianego wirtuoza skrzypiec. Jednym z głównych założeń organizatorów jest przywrócenie do łask muzyki Lipińskiego, która mogłaby ulec zapomnieniu.

Od początku istnienia konkursu, przyciąga on utalentowanych młodych skrzypków z całego świata. Podczas ostatniej edycji, ponad 80 zawodników zgłosiło swój udział, a ostateczny skład uczestników liczył 24 osoby z wielu różnych krajów. Najważniejszymi nagrodami cieszyli się Elias David Moncado (I Nagroda, Niemcy), Robert Łaguniak (II Nagroda, Polska) oraz Yumiko Yumiba (III Nagroda, Japonia), którzy odnoszą coraz to nowe sukcesy w międzynarodowych konkursach.

Uczestnicy tegorocznej edycji mogą liczyć na następujące nagrody: I Nagroda – 15 000 EUR, II Nagroda – 10 000 EUR, III Nagroda – 6 000 EUR oraz 3 x Wyróżnienie – 2 000 EUR. Planowane są również nagrody specjalne. – Czekamy na zgłoszenia do 3 czerwca. W Konkursie mogą wziąć udział skrzypkowie wszystkich narodowości, urodzeni w latach 1989 – 2005 – mówi Przemysław Kempiński, dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Konkurs ma charakter otwarty dla publiczności i podzielony jest na trzy etapy. Uczestnicy będą wykonywać utwory takich mistrzów jak J. S. Bach, H. Wieniawski, N. Paganini, L. van Beethoven oraz oczywiście K. Lipiński. Zarówno najbardziej znane koncerty skrzypcowe, jak i rzadziej słyszane kompozycje znajdą się w repertuarze Konkursu.

Wydarzenie zakończy się Koncertem Laureatów, a całości towarzyszyć będzie festiwal składający się z koncertów, wykładów i spotkań. Szczegółowy program festiwalu zostanie ogłoszony w najbliższym czasie. Wszystkie informacje na temat konkursu są dostępne na oficjalnej stronie internetowej: lipinski-competition.com. Organizatorem jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna, instytucja finansowana z budżetu Gminy Miasta Toruń. Konkurs współfinansowany jest ze środków ZAW STOART.