Tajemnicze beczki w Toruniu. W środku nieznana substancja

Do inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska dotarło zgłoszenie dotyczące nielegalnego składowiska odpadów, które znajdowało się przy ulicy Wapiennej w Toruniu. We wskazane miejsce udali się inspektorzy w asyście funkcjonariuszy policji, straży miejskiej i straży pożarnej. Natknęli się oni na 20 beczek o łącznej pojemności od kilkudziesięciu do nawet kilkuset litrów. Część z nich wypełniona była nieznaną i potencjalnie niebezpieczną dla zdrowia ludzkiego i okolicznej przyrody substancją.

Nielegalne składowisko odpadów.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska otrzymał zgłoszenie od Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego o odkryciu nielegalnego składowiska odpadów. Przybyli na miejsce funkcjonariusz policji, straży miejskiej, straży pożarnej i inspektorzy odkryli aż 20 metalowych beczek. 5 z nich zawierała nieznaną substancję. Wszystkie beczki porozrzucane były bezpośrednio na gruncie. Teren nielegalnego składowania odpadów został zabezpieczony i ogrodzony taśmą.

Śledztwo.

Odpowiednie działania zostały podjęcie przez organy ścigania, a więc policję pod nadzorem prokuratury, jak i inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z siedzibą w Bydgoszczy. Odpady te – ze względu na zawartą w beczkach nieznaną ciecz – mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla życia lub zdrowia, czy też okolicznej przyrody i ekosystemu, podjęto więc decyzję o ich natychmiastowym usunięciu. Służby aktualnie prowadzą postępowanie mające na celu ustalenie, między innymi, kto odpowiada za nielegalne pozostawienie odpadów w tym miejscu.