Port Drzewny: Nowa twarz Torunia rośnie w szybki sposób

„Nowy Toruń”, jak nazywane jest nowoczesne osiedle Port Drzewny, które jest obecnie budowane na obrzeżach miasta, rozwija się z niezwykłym impetem. Mimo że teren ten ciągle ma charakter budowy, już teraz można dostrzec kontury zupełnie nowej struktury miejskiej. W przyszłości to miejsce ma potencjał stać się domem dla nawet 3 tysięcy mieszkańców.

Działania mające na celu stworzenie nowej struktury miejskiej rozpoczęły się w lecie 2021 roku. Osiedle Port Drzewny, którego głównym założeniem jest ekologiczność i ograniczenie ruchu samochodowego, powstało dzięki projektowi toruńskiego architekta Piotra Sobocińskiego. Wykorzystanie energii słonecznej, systemy rekuperacji oraz uniwersalna estetyka to tylko niektóre z najważniejszych cech charakterystycznych tego osiedla, które powstaje w Starym Toruniu, w gminie Zławieś Wielka, nieopodal naszego miasta. Po dwóch latach od rozpoczęcia prac, 32 domy jednorodzinne zostały już oddane do użytkowania na terenie dawnego pola uprawnego, które stanowi teraz obszar inwestycji obejmujący 40 hektarów.

Spółka deweloperska Port Drzewny, odpowiedzialna za realizację całego przedsięwzięcia, pod koniec września tego roku udostępniła film prezentujący postęp prac. W materiale wideo oraz na stronie Facebooka deweloper informuje: „Nie zwalniamy tempa. Można powiedzieć, że półmetek pierwszego etapu budowy naszego osiedla jest za nami”. Całość inwestycji ma zostać zakończona w latach 30. XXI wieku, co pokazuje ogromne ambicje i wymaga szczegółowego planowania.