Odkrycie archeologiczne na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu

Na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu prowadzone były roboty drogowe, podczas których to robotnicy natknęli się na fragment gotyckiego muru. Prace zostały natychmiast wstrzymane, a robotników szybko zastąpili archeolodzy. Jak informuje Miejski Zarząd Dróg w Toruniu, odkryty mur jest w kiepskim stanie. Posiada on liczne uszkodzenia, a większości jest całkowicie zniszczony.

Odkrycie.

Obecnie na placu budowy znajdują się archeolodzy, którzy prowadzą badania i wykopaliska. Jak poinformował również Miejski Zarząd Dróg, wszystko wskazuje na to, że mur ten został już odkryty w poprzednich latach, najpewniej w 1970 roku, kiedy to prowadzona była przebudowa ulicy Nabrzeżnej, a obecnie Bulwar Filadelfijski. Ponadto sam mur, jak już wspomnieliśmy, jest w znacznym stopniu uszkodzony. Głównie za sprawą znajdujących się tam licznie rur oraz kabli.

Szczegóły inwestycji.

Prace drogowe na Bulwarze Filadelfijskim zostały obecnie wstrzymane. Nie wiadomo, kiedy zostaną ponownie uruchomione. Na ten moment na placu budowy pracują archeolodzy. Prowadzone w tym miejscu prace związane są z przebudową Bulwaru Filadelfijskiego. Jest to inwestycja warta ponad 50 milionów złotych. Prace ruszyły już 28 czerwca. Celem tej przebudowy jest przede wszystkim ograniczenie ruchu samochodowego na tym odcinku, co ma przyczynić się do zmniejszenia emisji spalin na tym obszarze. Wykonane zostaną również ścieżki rowerowe, chodniki oraz promenada wzdłuż Wisły. Zakończenie prac planowane było na wrzesień tego roku, jednak z powyższych względów – termin ten najpewniej się wydłuży.