Nieustannie rozwijające się miasto Toruń inwestuje w edukację: budowa nowej szkoły za 37 milionów złotych

Trwają przygotowania do budowy nowej placówki edukacyjnej w Toruniu. Wszystko zaczęło się od prac porządkowych na ogrodzonej działce pod budowę, znajdującej się przy ulicy Grasera na osiedlu Jar. Wykonawca tego przedsięwzięcia jest zdeterminowany do zakończenia pierwszej fazy projektu przed 1 września 2025 roku.

W kwietniu, władze miasta podpisały umowę na prawie 37 milionów złotych z konsorcjum Balzola Polska sp. z o.o. Warszawa oraz Lantania S.A. Madryt. Firmy te są odpowiedzialne za realizację początkowej fazy budowy nowej szkoły podstawowej. Środki na ten cel pochodzą w całości z miejskiego budżetu.

Plan dla pierwszego etapu budowy przewiduje dwukondygnacyjny budynek szkolny w kształcie litery „L”. Wewnątrz znajdą się 17 sal lekcyjnych, 4 duże sale tematyczne, pomieszczenia administracyjne, stołówka, biblioteka i świetlica. Ponadto przewidziane jest miejsce na tymczasową salę gimnastyczną o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Alternatywnie, na ten cel mogą posłużyć dwie sale sportowe o powierzchni 70 metrów kwadratowych każda.

Szkoła będzie przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wyposażona w ekologiczne rozwiązania, takie jak systemy odzysku ciepła, oświetlenie LED oraz panele fotowoltaiczne. Teren szkoły zostanie zagospodarowany poprzez budowę boiska wielofunkcyjnego, placu zabaw, chodników oraz dróg dojazdowych i przeciwpożarowych. Całość będzie również odpowiednio ogrodzona i oświetlona. Konstrukcja obiektu będzie oparta na tradycyjnych technologiach budowlanych.

Chociaż wykonawca rozpoczął prace na placu budowy niedługo po podpisaniu umowy, musiał najpierw uporać się z przygotowaniem terenu. W maju pracownicy wciąż byli zaangażowani w porządkowanie placu budowy, co można zaobserwować na zdjęciach w naszej galerii. Czas na realizację zadania wyznaczono do 3 października 2025 roku, ale dyrektor techniczny Balzola Polska, Piotr Szatkowski, zapewnia, że uczniowie będą mogli rozpocząć rok szkolny 2025/2026 w nowej placówce.

Zgodnie z planem, po zakończeniu pierwszej fazy budowy, szkoła będzie mogła przyjąć dzieci od przedszkola do 4 klasy, co daje miejsce dla około 400 uczniów. Ma to na celu zaspokojenie potrzeb edukacyjnych rosnącej społeczności osiedla, szczególnie najmłodszych grup wiekowych.

Urząd miasta niedawno przedstawił dane demograficzne wskazujące, że na osiedlu Jar mieszka ponad 320 dzieci w wieku od 3 do 6 lat, 226 dzieci w wieku od 7 do 10 lat oraz 164 dzieci w wieku od 11 do 15 lat. Dzisiejsza liczba jest z pewnością wyższa i warto zauważyć, że najliczniejsze grupy wiekowe będą miały pierwszeństwo do miejsc w nowo otwartej szkole.

W trakcie realizacji pierwszego etapu, władze miasta będą poszukiwać środków na drugą fazę inwestycji. Planuje się tam dodatkowe sale lekcyjne, mediatekę oraz dużą halę gimnastyczną z boiskiem o wymiarach 32 na 22 metry, trybunami i dwoma salkami oraz częścią sanitarną ze szatniami. Zaplanowano również budowę bieżni o długości 200 metrów oraz boiska ze sztuczną trawą. Całość inwestycji ma wynieść 129 milionów złotych, a nowo wybudowany obiekt będzie składał się z 4 segmentów.