Handlarz z targowiska w Toruniu przeprosił kierownika za agresywne zachowanie – rezonans sprawy w sądzie

Sąd Rejonowy w Toruniu zakończył sprawę dotyczącą awantury, która miała miejsce na toruńskim targowisku. W incydencie uczestniczyli Karol Maria Wojtasik, kierownik targowiska, oraz jeden ze sprzedawców.

W czerwcu 2021 roku doszło do głośnej bójki na toruńskim targowisku miejskim pomiędzy kierownikiem targowiska Karolem Marią Wojtasikiem, który był wówczas związany z partią Prawo i Sprawiedliwość, a jednym z handlarzy. Zajście zostało zarejestrowane na filmie, który trafił do internetu jeszcze tego samego dnia i wzbudził duże poruszenie w całej Polsce.

Konflikt wybuchł, gdy jeden z handlarzy nie uzyskał zgody na wystawienie swojego stoiska na terenie targowiska. Mężczyzna twierdził, że posiada aktualną umowę na sprzedaż na dwóch stołach, ale prawo do handlu w tym miejscu otrzymał inny sprzedawca. Według Wojtasika umowa z handlarzem została wcześniej rozwiązana natychmiastowo.

W sytuację zaangażowali się także inni sprzedający na targowisku. Stworzyli pismo do prezydenta miasta, w którym domagali się zakazu handlu dla wspomnianego handlarza. Petycję podpisało około 350 osób. Dodatkowo zorganizowali zbiórkę pieniędzy na adwokata dla Karola Marii Wojtasika.

Po prawie trzech latach postępowania, Sąd Rejonowy w Toruniu wydał wyrok w tej sprawie. Zgodnie z zawartą ugodą, handlarz zobligowany został do wypłacenia odszkodowania w wysokości 30 tysięcy złotych na rzecz Karola Marii Wojtasika.

Kierownik targowiska skierował słowa wdzięczności do wszystkich, którzy go wspierali, a szczególnie do kupców z targowiska przy Szosie Chełmińskiej w Toruniu.

Sąd orzekł również, że handlarz musi opublikować przeprosiny w lokalnym dzienniku „Nowości” w ciągu 30 dni. Przeprosiny ukazały się 24 lutego. Handlarz przeprosił za naruszenie nietykalności kierownika oraz wyraził szczerą skruchę za wyrządzenie mu krzywdy.

W ugodzie zapisano, że handlarz Piotr Sojka przeprosił Karola Marię Wojtasika za agresywne i wulgarne zachowanie, wszczęcie awantury, naruszenie jego nietykalności i groźby. Wojtasik przyjął przeprosiny.