Główne wydarzenia Międzynarodowego Zlotu Harcerzy i Skautów "Wicek" 2024 w Toruniu

Najważniejszym momentem Międzynarodowego Zlotu Harcerzy i Skautów o nazwie „Wicek”, który odbył się w 2024 roku, była impreza pod tytułem „Wicek bez granic”, przeprowadzona na terenie Aeroklubu Pomorskiego w mieście Toruń.

Organizacja Międzynarodowego Zlotu Harcerzy i Skautów „Wicek” miała miejsce w Toruniu w dniach 3-7 lipca 2024 r. Było to zdecydowanie najważniejsze wydarzenie harcerskie tego lata na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Podkreślenie jego znaczenia przypada na rok obchodzenia dwóch istotnych jubileuszy – dla mieszkańców województwa to 25 lat od utworzenia Województwa Kujawsko-Pomorskiego, natomiast dla harcerzy to 25. rocznica beatyfikacji patrona wszystkich harcerzy, błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego, znanego jako druh „Wicek”.

Oficjalne zakończenie zlotu nastąpiło w sobotę, 6 lipca 2024 r., tak jak wcześniej wspomniane, na terenie Aeroklubu Pomorskiego. Spotkanie upamiętniające zlot zyskało na znaczeniu dzięki obecności Rafała Pietrucieni’a, zastępcy prezydenta Torunia. „Cieszę się, że tu jesteście i pokazujecie jak ważne w życiu są takie wartości, jak przyjaźń, lojalność, wierność ideałom” – przekonywał Rafał Pietrucień, podkreślając, że drzwi Torunia są zawsze otwarte dla harcerzy.

Podczas eventu „Wicek bez granic”, młodzież miała okazję rozmawiać o swoim patronie, błogosławionym księdzu Stefanie Frelichowskim związanym z Toruniem, wzięli udział w dyskusji na temat wartości przekazywanych przez druha Wicka i św. Jana Pawła II. W trakcie wydarzenia na terenie Aeroklubu Pomorskiego odbyła się też msza święta w intencji szybkiej kanonizacji błogosławionego S.W. Frelichowskiego. Nie zabrakło sportowej rywalizacji oraz innych zajęć integrujących zgromadzonych na miejscu harcerzy.

Wieczorna część wydarzenia została zakończona koncertem toruńskiej grupy muzycznej Kobranocka oraz pokazem laserowym „Opowieść o Wicku”.