Czym jest refrakcyjna wymiana soczewki?

Laserowa korekta wzroku jest metodą, która pozwala usunąć wadę u pacjentów, którzy się do niej zakwalifikują. Zdarza się jednak, że wada jest tak dużą, że jej wykonanie jest nie możliwe. W takiej sytuacji z pomocą pacjentom przychodzi refrakcyjna wymiana soczewki. Warto nieco bliżej przyjrzeć się temu, w jaki sposób przebiega taki zabieg i kto może z niego skorzystać.

Czym jest refrakcyjna wymiana soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki, czyli RLE (refractive lens exchange), a niekiedy również CLE (clear lens extraction), to zabieg polegający na usunięciu naturalnej soczewki u pacjenta i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Wybór odpowiedniej soczewki o określonej mocy pozwala pozbyć się zarówno krótko- jak i dalekowzroczności. Jest to korekcja wad wzroku stosowana najczęściej u pacjentów powyżej 40 r.ż., którzy borykają się nie tylko z wadami, ale i starowzrocznością.

W jaki sposób przeprowadza się refrakcyjną wymianę soczewki?

Zbieg RLE trwa zazwyczaj około 15 minut i nie jest zbyt obciążający dla organizmu pacjenta. Wykonuje się go zazwyczaj w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, co oznacza, że pacjent już w tym samym dniu może opuścić szpital.

Przed rozpoczęciem całego zabiegu do oka pacjenta podawane są specjalne krople, które znieczulają je miejscowo. Następnie usuwa naturalną soczewkę, i w jej miejsce następuje wszczepienie soczewki trójogniskowej lub innego rodzaju. Do tego zabiegu stosuje się bowiem kilka rodzajów soczewek. Podstawowymi są soczewki jednoogniskowe sferyczne lub asferyczne. Zdecydowanie lepszą jakość widzenia zapewniają jednak soczewki trójogniskowe.

Podczas całego zabiegu pacjent pozostaje w kontakcie z lekarzem. Rana na oku ma około 2,2 mm długości i bardzo szybko się goi, dzięki czemu pacjent w krótkim czasie odzyskuje świetną jakość widzenia. Po zabiegu oko pacjenta zostaje zakropione antybiotykiem oraz lekami przeciwzapalnymi, a następnie nakładany jest na nie opatrunek. Podczas jednego zabiegu można od razu zoperować oboje oczu, ale najczęściej ze względu na wygodę pacjenta wykonuje się oddzielne zabiegi.

Pacjenci muszą pamiętać o tym, by przez kilka dni nie dotykać ani nie przecierać operowanego oka. Należy także chronić je przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami oraz promieniowaniem słonecznym, które może uszkodzić oko. Przez okres około 2 tygodni po zabiegu zaleca się unikać wysiłku oraz uprawiania aktywności fizycznej. Regeneracja wzroku przebiega zazwyczaj bardzo szybko i już następnego dnia pacjenci widzą bardzo dobrze.

Dlaczego warto zdecydować się na zabieg RLE?

Korekcja wad wzroku poprzez refrakcyjną wymianę soczewki to zabieg, który przywraca odpowiednią jakość widzenia pacjentom, którzy nie kwalifikują się do zastosowania u nich innych metod. Niewątpliwym atutem tej metody jest to, że jej efekty widoczne są od razu po zabiegu. Utrzymują się one do końca życia pacjenta i dodatkowo zapobiegają rozwojowi zaćmy.

Wszczepienie soczewki trójogniskowej i zastąpienie nią naturalnej soczewki sprawia, że zatrzymane są w niej procesy starzenia. Oznacza to, że przestaje się ona starzeć, a wada wzroku zostaje całkowicie wyeliminowana. Dzięki temu pacjenci mogą cieszyć się doskonałym wzrokiem bez konieczności stosowani okularów czy soczewek korekcyjnych.

Zaletą zabiegu RLE jest również to, że jest on w pełni bezbolesny i bezpieczny dla pacjentów. Nie wymaga długiej rekonwalescencji i przebywania w szpitalu. Już tego samego dnia pacjent może udać się do do domu i cieszyć się doskonałym wzrokiem.