Amerykański ambasador Mark Brzezinski po raz pierwszy odwiedził Toruń

Mark Brzezinski, pełniący obowiązki ambasadora USA w Polsce od 19 stycznia 2022 roku, zdecydował się na wyjątkowy wypad. Syn Zbigniewa Brzezińskiego, znakomitego politologa i doradcy takich prezydentów jak Jimmy Carter, Lyndon Baines Johnson, czy John Fitzgerald Kennedy, w czwartek (10 sierpnia) wybrał się na swój debiutancki wyjazd do Torunia podczas swojej kadencji.

Rozpoczynając swój pobyt w toruńskim mieście od eksploracji Ratusza Staromiejskiego, amerykański dyplomata kontynuował swoją wizytę zwiedzając Dom Kopernika. Następnie miał okazję zobaczyć proces produkcji pierników. Swoją wizytę zakończył odwiedzającym oddział amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.

Podczas całej wycieczki towarzyszył mu prezydent Michał Zaleski, który pełnił rolę przewodnika, opowiadając Brzezinskiego o historycznej części miasta oraz jego zabytkach. Zdradził mu również miejsce, gdzie miejscowi spotykają się przed randkami – pomnik Mikołaja Kopernika.

Brzezinski nie krył swojego zachwytu nad miastem i jego liderem. Wyraził swój entuzjazm mówiąc – Toruń ma farta, że ma takiego doskonałego prezydenta. Jesteśmy tutaj gośćmi dzięki niemu jako reprezentanci Amerykanów. Dla ambasadora nie ma nic lepszego niż ucieczka ze stolicy do miasta, gdzie mieszkają prawdziwi ludzie – mówił Mark Brzezinski.

W odpowiedzi na komplementy, prezydent Michał Zaleski podziękował dyplomacie i złożył obietnicę. – To jest dla nas honor, że możemy cię gościć. Mamy tylko jedno życzenie – proszę odwiedź nas częściej. Nigdy nie brakuje tu pierników, wartościowych sztuk i kultury do podziwiania oraz niesamowitych zabytków, które chętnie pokażę – zapewnił prezydent.

Warto dodać, że Mark Brzezinski to nie pierwszy ambasador Stanów Zjednoczonych, który odwiedził Toruń. Wcześniej mieliśmy przyjemność gościć m.in. Paula Jonesa, Lee Feinsteina i Stephena Mulla.