22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu: Noc gwiazd i honorowanie wybitnych aktorek polskiego kina

Właśnie rozpoczął się 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest, który ma miejsce w regionie Kujawy i Pomorze. Inauguracyjna gala była pełna emocji, podczas której wręczono pierwsze prestiżowe trofea, w tym Złotego Anioła. Cenioną statuetkę z rąk Adama Szponki, zastępcy Prezydenta Torunia, otrzymała uznana aktorka Ewa Wiśniewska.

Ewa Wiśniewska była poruszona owacjami publiczności i wyraziła swoją radość z uznania jej wkładu w polskie kino. Aktorka podkreśliła swoją obecność i ciągłe zaangażowanie w zawód, dziękując za docenienie jej jako Dama Polskiego Kina, co symbolizował otrzymany Złoty Anioł.

Urodzona w 1942 roku w Warszawie, Ewa Wiśniewska zdobyła sławę jako młoda dziewczyna, kiedy została laureatką konkursu miesięcznika „Film”. W dorobku artystycznym Wiśniewskiej znajduje się wiele niezapomnianych ról filmowych oraz nagród, a także odznaczeń państwowych za swój wkład w polskie film i teatr.

Adam Szponka, zastępca Prezydenta Miasta Torunia, podkreślił szczególną więź aktorki ze swoim miastem, mówiąc o jej roli w filmie „Prawo i pięść”, który był kręcony w Toruniu. Szponka wyraził swoje uznanie dla twórczości Wiśniewskiej, składając jej serdeczne gratulacje.

Drugą laureatką wieczoru była Magdalena Różczka, która odebrała Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego im. Poli Negri. Aktorka jest znana m.in. z roli w popularnym serialu „Lekarze”, który był kręcony właśnie w Toruniu. Podczas przyjmowania nagrody, Różczka wyraziła swoją radość oraz podziękowała za to, że może skorzystać z tej platformy do mówienia o ważnych dla niej sprawach.

Gala zakończyła się koncertem Olgi Szomańskiej w projekcie „Film Soul” i udziałem Tomasza Torresa, Tomasza Tomsona Lacha oraz Pawła Mielewczyka pod kierownictwem Jacka Subociałło. W uroczystości uczestniczyli również Edyta Macieja-Morzuch, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Torunia oraz miejscy radni.

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest, który odbywa się w Toruniu w dniach 25–30 czerwca 2024 r., ma temat przewodni wieczna miłość i „Dracula” Francisa Forda Coppoli z Garym Oldmanem. Katarzyna Jaworska, dyrektorka MFF Tofifest, wyraziła nadzieję, że publiczność będzie zadowolona z tego roku i pokazów filmowych. Pełny program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej.

Do sponsora MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze należą Gmina Miasta Toruń, Województwo Kujawsko-Pomorskie, Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza oraz szereg innych instytucji i firm.